fbpx
Aranżacja wnętrz

Wybieramy okap do kuchni – wszystko co trzeba wiedzieć!

• Zakładki: 32


Dobry okap to ważny element każdej kuchni. Trzeba jednak wiedzieć, jak dobrać najlepszy okap do swoich potrzeb i już istniejącej zabudowy i wyposażenia.

Rozmiary okapów – jak dobrać okap do zabudowy?

Okapy można kupić w wielu rozmiarach: od 40 cm do nawet 120 cm szerokości. Standardem jest 60 cm, gdyż jest to najpopularniejszy wymiar sprzętu do zabudowy i wolnostojącego, a także typowy rozmiar szafki. Rozmiar okapu dobieraj do płyty lub kuchni wolnostojącej – może być szerszy, ale nie węższy od wybranego sprzętu. Przykład: kupujesz płytę indukcyjną 77 cm szerokości? Okap powinien mieć wymiar niemniejszy niż 80 cm szerokości.

Głośność okapu – jak cichy może być okap?

Okapy potrafią nieźle hałasować! W wielu poradnikach dostępnych w sieci znajdziecie rady sugerujące, że dobry okap na najwyższym biegu nie przekracza 50dB, a najlepiej kupować takie o głośności poniżej 40dB. Większość okapów dostępnych w polskich sklepach to proste konstrukcje z silnikami szczotkowymi. Ruch wirnika generuje hałas, a ten jest zazwyczaj wyższy (w tanich urządzeniach) lub niższy (w droższych, lepiej zrobionych okapach).

Wydajny okap, czyli jaki?

Wydajność okapu określa się w metrach sześciennych na godzinę. Często spotkasz się z poglądem, że wydajność okapu powinna być 6-krotnością kubatury kuchni (szerokość x długość x wysokość x 6). W rzeczywistości jest to raczej umowny parametr i traktowałbym go tylko jako wyliczenie minimalnej wydajności, a nie optymalnej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
110 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *