fbpx
Aranżacja wnętrz

Wybieramy firany do salonu – poradnik aranżacyjny

• Zakładki: 8


Firany do salonu mogą odmienić wystrój wnętrza. Za ich sprawą dodasz przestrzeni nieco elegancji, zmniejszysz ilość wpadającego do pomieszczenia światła słonecznego lub wprowadzisz oryginalny dodatek dekoracyjny, który dodatkowo zapewni Ci prywatność. W poniższym artykule poznasz rodzaje firan, dowiesz się jak wybrać tego rodzaju tekstylia i zapoznasz się z najnowszymi trendami.

Jakie firany do salonu wybrać?

Tekstylia do zawieszenia w oknach stanowią ponadczasowy sposób na zasłonięcie wnętrza domu przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Są też świetnym sposobem na zaaranżowanie przestrzeni. Jednak na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupów?

Wybierając firanki do salonu, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Pomoże Ci to stworzyć pożądany efekt wizualny. Użyty materiał wpłynie także na to, czy przed zawieszeniem ich w oknie, trzeba będzie je wyprasować, co jak wiemy, nie znajduje się na szczycie listy powszechnie lubianych czynności.

Inną, ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem, jest sposób ich zawieszenia. Żmudne przypinanie żabek? Można tego uniknąć. Wystarczy, że zdecydujesz się na modele wyposażone w szelki lub przelotki. To wygodne rozwiązanie sprawi, że błyskawicznie zawiesisz firanki gotowe na karniszu, a ich materiał będzie się ładnie, równomiernie układał.

Firanki do salonu – rodzaje

Dostępne na rynku firanki różnią się przede wszystkim użytym do produkcji materiałem. Rodzaj materiału ma wpływ na to, w jaki sposób będą się układać, ile promieni słonecznych będą przepuszczać i ile pracy będą Cię kosztować. Poniżej znajduje się zestawienie, które uwzględnia te różnice, co z pewnością pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru.

Woal

Woal jest niezwykle delikatnym, lejącym się materiałem o gęstym splocie, który fantastycznie się układa. Dlatego firany wykonane z woalu idealnie nadają się do fantazyjnych dekoracji okien, oryginalnych upięć i wymyślnych drapowań. Ze względu na gęstość materiału, ten rodzaj firan sprawdza się bardzo dobrze w pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu. Do produkcji woalu zazwyczaj używa się tworzyw sztucznych, choć niekiedy w jego składzie pojawiają się także włókna bawełniane. Gładkie firany z woalu należy po praniu oczywiście wyprasować, ale istnieje niezwykle elegancka wersja woalu kreszowanego, który nie wymaga prasowania.

Tiul

Przejrzyste firany z tiulu to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie klasyczne aranżacje. Delikatny materiał układa się równie miękko, jak w przypadku woalu. Nie jest natomiast tak gęsty, dzięki czemu złamane promienie słoneczne przedostają się do wnętrza pomieszczenia. Powszechnie tiul wykonywany jest z bawełny, jednak na rynku można znaleźć droższą, jedwabną wersję. Niestety jest to materiał, który wymaga solidnego prasowania. Powstałe podczas prania zgniecenia najłatwiej usunąć prasując firany na mokro.

Markizetka

Firanki z markizety królują na salonach z bardzo prostej przyczyny – świetnie wyglądają i są bardzo łatwe w pielęgnacji. Materiał ten przypomina siateczkę o różnej wielkości oczkach, dlatego też mogą bardziej lub mniej przepuszczać światło słoneczne. Bardzo często ten rodzaj firan posiada dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak koronki, hafty, gipiury czy na przykład żakardowe wzory. Co jednak sprawia, że ten rodzaj tekstyliów do salonu jest tak bardzo popularny? Nie wymagają one prasowania. Po wyjęciu z pralki wystarczy zawiesić je w oknie, by swobodnie wyschły, a grawitacja zajmie się prasowaniem.

Organza

Organza kojarzy nam się raczej z woreczkami na drobne upominki niż materiałem na firanki do salonu. Całkiem niesłusznie, bo jest to świetny wybór i to z więcej niż jednego powodu. Firanki wykonane z organzy wyglądają niezwykle stylowo za sprawą lekko połyskliwego materiału, który w naturalny sposób dobrze się układa. Jest też materiałem, który przepuszcza dużo światła, zatem świetnie sprawdza się w ciemnych pomieszczeniach, ulokowanych na przykład na niższych piętrach. Gładka firana z organzy wymaga prasowania, choć czynność ta nie jest tak wymagająca jak w przypadku tiulu. W przeciwieństwie do wszystkich innych rodzajów materiałów używanych do produkcji firan, tekstylia z tej tkaniny występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, a dodatkowo producenci decydują się nierzadko na dodatkowe zdobienia w postaci haftów czy nadruków.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
4 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *