fbpx
Budowa domu

Wszystko co musisz wiedzieć o piecu na pellet

• Zakładki: 18


Piec na pellet to bardzo często wybierane rozwiązanie przez wiele osób, które dopiero planują w jaki sposób ogrzać swój dom lub chcą zmodernizować starszą instalację grzewczą. Dowiedz się jakie są zalety takiego rozwiązania i jaki piec najlepiej będzie pasował do twojego domu.

Kocioł na pellet – zalety

Piec do ogrzewania opalany pelletem posiada szereg zalet. Po pierwsze jest to paliwo tanie i stosunkowo łatwo dostępne. W odróżnieniu od używania pieca na węgiel nie musimy się martwić czarnym pyłem, który pokrywa wszystko dookoła. Nad piecem na drewno pellet góruje znacznie mniejszą ilością popiołów pozostających w piecu. Zazwyczaj popiół jest umieszczany w specjalnym zbiorniku zwanym popielnikiem, który należy raz na jakiś czas opróżniać. Stosowanie pieca na pellet jest zatem wygodne, tanie i zarazem ekologiczne.

Piec na pellet – jak wybrać

Przy wyborze pieca na pellet w pierwszej kolejności kierujemy się jego mocą. Na każdy metr sześcienny budynku powinno przypadać 40 W energii cieplnej a w przypadku budynków nieocieplonych 48 W. Kotły na pellet często wyposażone są w podajniki, warto więc skorzystać z zalet takiego rozwiązania. Pozwala to ograniczyć obsługę kotła do dosypywania paliwa raz na kilka dni. Nowoczesne piece są również wyposażone w autozapalarkę, która znacznie upraszcza obsługę pieca. Kotły na pellet świetnie sprawdzają się zarówno w nowych budynkach jak i przy modernizacji starszych. W tym drugim przypadku należy szczególnie pamiętać o dobraniu kotła pasującego do średnicy przyłącza kominowego.

Warto również zainteresować się piecami, które poza pelletem mogą także spalać inne rodzaje paliwa. Są to na przykład kotły na pellet, które mogą także używać węgla, zboża czy różnych mieszanek paliwowych.

Piec na pellet – czyszczenie

Przed zakupem pieca upewnijmy się jaki sposób czyszczenia przewidział producent pieca. Czasami jest tutaj konieczne zamawianie specjalistycznej usługi a w niektórych modelach można tę czynność wykonać samemu. Zlecanie takiej usługi bywa także często warunkiem zachowania gwarancji pieca na pellet.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *