fbpx
Budowa domu

Więźba prefabrykowana – co koniecznie trzeba wiedzieć?

• Zakładki: 11


Więźba prefabrykowana to rozwiązanie, które skraca czas budowy domu. Taką gotową konstrukcję można złożyć w całość w ciągu jednego dnia. Jak powstaje więźba dachowa prefabrykowana?

Więźba prefabrykowana – szybka budowa

Szczytowym osiągnięciem prefabrykacji jest przygotowywanie przez firmy całych fragmentów więźby, dowożenie ich na budowę i ustawianie na szczycie budynku w ciągu kilku godzin. Najprostsze z takich prefabrykatów to panele dachowe, czyli ustalonej długości odcinki połaci, zazwyczaj obejmujące cztery sąsiednie krokwie, które połączone są poprzecznymi łatami. Z takiej więźby prefabrykowanej składającej się z paneli wykonuje się przeważnie dachy dwuspadowe. Montuje się je parami, po dwa panele. Oba opiera się na przeciwległych murłatach i łączy ze sobą w kalenicy, czyli miejscu styku połaci dachowych. Sąsiadujące panele zespala się ze sobą, skręcając śrubami ich skrajne krokwie.

Fragmenty więźby można zamówić w fabryce: wiązary kratownicowe

Zamiast tradycyjnej więźby w konstrukcji dachu można zastosować wiązary kratownicowe – elementy wykonywane nie z grubych belek, tylko desek łączonych wzajemnie płytkami kolczastymi. Wytwarzają je specjalistyczne zakłady produkcyjne. Na jeden dach potrzeba od kilkunastu do kilkudziesięciu takich wiązarów, zależnie od jego wielkości i kształtu. Liczbę, formę i rozmiary wiązarów dobierają zatrudnieni w fabryce inżynierowie, na podstawie projektu domu dostarczonego przez klienta. Czas oczekiwania przeważnie nie przekracza 3 tygodni. Typowy wiązar stosowany do dachów bez poddasza lub z niewielkim poddaszem nieużytkowym składa się z pasa dolnego, dwóch połączonych ze sobą pasów górnych – będących odpowiednikami krokwi, słupków pionowych i przebiegających skośnie krzyżulców.

Zamówić też można wiązary do budowy dachu, pod którym znajdą się pomieszczenia mieszkalne, a nawet wiązary tworzące drewnianą konstrukcję dachu płaskiego. Gotowy komplet wiązarów producent ładuje na ciężarówki i wysyła pod wskazany adres, często wraz z dźwigiem potrzebnym do rozładunku i montażu. Ustawienie wiązarów na miejscu trwa zazwyczaj jeden dzień. Umieszcza się je na szczycie budynku jeden obok drugiego, w rozstawie co 80-150 cm. Dużą zaletą gotowych wiązarów jest to, że mogą osiągać spore rozpiętości, bez konieczności robienia podpór pośrednich. Można z nich też robić więźby o dużym stopniu skomplikowania. Warto wiedzieć, że stosując wiązary, zużywa się o 30% mniej drewna niż w przypadku więźby z elementów o typowych przekrojach. Ważną informacją, która może przekonać niezdecydowanych, jest fakt, że dzięki wiązarom uzyskujemy idealnie równą powierzchnię połaci dachowych, łatwiejszą do wykończenia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *