fbpx
Budowa domu

Wiatrownica boczna – wszystko co trzeba wiedzieć!

• Zakładki: 13


Obróbki blacharskie są jednym z ważniejszych elementów na dachu. Choć są widoczne w niewielkim stopniu, to pełnią bardzo ważne funkcje ochronne. Kosz dachowy chroni wnętrze konstrukcji dachowej przed wniknięciem wody. Wiatrownica boczna jest natomiast elementem, który jak sama jej nazwa zabezpiecza przed szkodliwymi porywami wiatru. Silne podmuchy mogą doprowadzić do uszkodzenia pokrycia na dachu.

Wiatrownica boczna – co to jest?

Wykorzystanie wiatrownic bocznych jest konieczne zwłaszcza na terenach wietrznych. Poderwanie dachu i wywianie jego elementów na sąsiednie działki może doprowadzić do strat materialnych i zdrowotnych również u sąsiadów. Takie obróbki blacharskie są wręcz obowiązkowe podobnie jak obecność ogniomuru w przypadku niewielkie odległości od innych zabudowań. Wiatrownice boczne, jak i kosze dachowe, to priorytety wśród obróbek blacharskich.

Wiatrownica boczna gwarantuje sztywność całej drewnianej konstrukcji dachu. Montowana jest na stronie ściany szczytowej od szczytu budynku. Blachodachówka czy blacha trapezowa zabezpieczona jest przed gwałtownymi porywami wiatru. Na dachu obecne są również inne wiatrownice. Między innymi wśród nich jest wiatrownica połaci dachu, czyli inaczej mówiąc okap.

Wiatrownica boczna – sposób montażu

Sposób montażu wiatrownic bocznych w dużej mierze uzależniony będzie od rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku wybrania na pokrycie blachy, blachodachówki czy dachówki montaż wiatrownicy może się delikatnie różnić. Wiatrownica boczna powinna być zamontowana wcześniej niż dachówka cementowa czy ceramiczna. Natomiast w przypadku blachy dachowej wiatrownica powinna być zamocowana już po jej ułożeniu.

Wiatrownica boczna montuje się przy pomocy wkrętów lub gwoździ. Miejscem mocowania są krokwie oraz deska szczytowa. Wszystkie połączenia powinny być szczelne oraz wytrzymałe. Do wkrętów można wykorzystać dodatkowo specjalne uszczelki, aby jeszcze lepiej uszczelnić połączenie wiatrownicy z krokwiami. Precyzja wykonania i montażu obróbek blacharskich znacznie wpływa na wytrzymałość dachu. Newralgicznym miejscem może być łączenie się dwóch połaci dachu. Przy montażu wiatrownicy bocznej w tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *