fbpx
Budowa domu

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem – czym jest i jak to działa?

• Zakładki: 31


Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem jest świetnym sposobem na oszczędną wymianę oraz oczyszczanie powietrza w domu. Przy pomocy systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem można zminimalizować ilość energii potrzebnej do ogrzania powietrza wentylacyjnego, nawet o 50%.

Wyjaśniamy, czym jest wentylacja mechaniczne z rekuperatorem, a także jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Podpowiadamy, jak sprawić by domowy system wentylacyjny był oszczędny oraz wydajny.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – co to jest?

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rekuperacja. Rekuperator to maszyna która wprawia w ruch powietrze i kontroluje ten ruch. Rekuperacja która jest wentylacją mechaniczną pozwala na odzyskiwanie ciepła z brudnego powietrza które jest usuwane z pomieszczeń, również przez ten system.

Rekuperator

Rekuperator pozwala ogrzać się powietrzu nawiewanemu poprzez powietrze wywiewane z pomieszczenia. Mimo że wentylacja mechaniczna opiera się na ruchu powietrza w dwie strony – powietrze czyste (które ma się nagrzać), napływające z zewnątrz, nie miesza się z powietrzem (ogrzewającym) które jest wywiewane. Rekuperator posiada wewnątrz specjalne filtry, które blokują pyły znajdujące się w powietrzu.

System do wymiany powietrza

To wszystko oznacza, że wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest systemem do wymiany powietrza na czyste i świeże oraz do odzyskania ciepła które zostało zgromadzone uprzednio w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że wentylacja mechaniczna z rekuperatorem nie może zastąpić systemu grzewczego w budynku. Jednakowoż rekuperacja posiadająca GWC może również chłodzić pomieszczenia.

Na czym polega działanie rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to tak zwana wentylacja zrównoważona. Jest efektywna i oszczędna. Pozwala o każdej porze roku na prawidłową i oszczędną wentylację pomieszczeń. Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem? Otóż cały system opiera się na centrali wentylacyjnej, czyli na maszynie nazywanej rekuperatorem. To tam dochodzi do wymiany ciepła i powietrza. Jak było wspomniane na wstępie, rekuperacja pozwala na odzyskanie nawet 50% ciepła (najczęściej około 30%). Istnieją jednak takie rekuperatory, które pozwalają na odzyskanie dużo większej ilości ciepła, a mianowicie 95%. Rekuperacja do poprawnego działania potrzebuje, oprócz rekuperatora, kanałów wentylacyjnych, czerpnia który jest otworem w zewnętrznej ścianie i wymienników ciepła. System rekuperacyjny to również wyrzutnia czyli otwór przez który usuwane jest stare powietrze.

Czerpnia i wyrzutnia zaliczają się do króćców przyłączeniowych. Pozostałe to: nawiew do pomieszczeń oraz wyciąg z pomieszczeń. Nawiew do pomieszczeń jest to kanał którym ogrzane i przefiltrowane powietrze dostaje się do pomieszczeń z rekuperatora. Natomiast wyciąg z pomieszczeń to kanał którym uchodzi zużyte powietrze wprost do rekuperatora. Kanały mogą się rozgałęziać. Innymi słowy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to dwa strumienie powietrza które powstają w rekuperatorze. Co ważne, rekuperator posiada filtry. Mogą to być filtry różnego rodzaju, jednak generalnie mają one za zadanie zatrzymać zanieczyszczenia, czyli na przykład pył i kurz. Filtry występują w różnych klasach, tak więc i filtracja może być różnej jakości. 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to doskonałe rozwiązanie pozwalające na realne oszczędności. Jednak aby było to możliwe dom musi być przynajmniej dostatecznie energooszczędny. Stolarka drzwiowa i okienna muszą być szczelne, nie mogą występować mostki cieplne. Jeśli występują szpary przez które ucieka powietrze to rekuperator nie będzie prawidłowo spełniał swojej funkcji. W przypadku budynków o słabej szczelności i niskiej energooszczędności lepszym rozwiązaniem wydaje się najzwyklejsza wentylacja grawitacyjna.

Energooszczędne rozwiązania

Jednak decydując się na budowę domu, z myślą o długofalowych oszczędnościach warto zdecydować się na rozwiązania energooszczędne, a w tym system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Zapewni to optymalną wymianę powietrza, nie będzie następować wychładzanie budynku – tak jak ma to miejsce przy wentylacji grawitacyjnej, jak również nie będą występować straty energetyczne. Warto zaznaczyć, że budowa domów o wysokiej energooszczędności jest już obowiązkiem inwestorów, a nowo budowane domy muszą mieć prawie zerowe zużycie energii, zgodnie z prawem unijnym.

Zalety wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem posiada bardzo dużo zalet. Można dzięki niej szybko wywietrzyć pomieszczenie, pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz nie być narażonym na zanieczyszczenia z zewnątrz. Rekuperacja dobrze sprawdzi się w domu w którym mieszka alergik ponieważ filtruje powietrze. W domach w których funkcjonuje rekuperacja nie osadza się kurz w takich ilościach jak w domu bez tego typu wentylacji. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem powoduje że wydatnie zwiększa się komfort i standard życia mieszkańców domu. 

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *