fbpx
Budowa domu

Ważne! Co zrobić z gruzem po remoncie?

• Zakładki: 14


Dla osób, które prowadzą generalny remont domu, mieszkania, czy innych nieruchomości, nie jest tajemnicą gruz to jeden z najbardziej problematycznych odpadów. Gruzu nie można wyrzucać do tradycyjnych kontenerów przeznaczonych ani wystawić go jako odpad wielkogabarytowy. Poza tym jest bardzo ciężki.

Zamontowanie nowych drzwi lub okien, wymiana instalacji, wyburzenie ścianki działowej skutkują powstaniem przynajmniej kilku worków gruzu. Nie wspominając o generalnym remoncie. Co zatem zrobić z gruzem po zakończonym remoncie? Jak pozbyć się go z domu, mieszkania czy kamienicy, aby nie złamać prawa? Odpowiedź te pytania uzyskasz w tym poradniku.

Czym jest gruz budowlany i jakie są przepisy prawa z nim związane?

Gruz nie jest zwykłym opadem. Przepisy prawa zakazują wyrzucanie gruzu do pojemników na śmieci i grozi za to wysoka grzywna. Jednak gruz jest odpadem, który poddawany jest recyklingowi. Jeśli zostanie właściwie oczyszczony i skruszony będzie służył jako materiał budowlany. Jako ciekawostkę należy przytoczyć fakt, że w wielu krajach firmy budowlane wyburzające stary budynek, zobowiązane są według przepisów miejscowego prawa, aby wykorzystać powstały gruz do budowy nowego budynku w tym samym miejscu.

Pozyskany dzięki recyklingowi taki materiał budowlany wiąże się z dużymi oszczędnościami. Zalegający na wysypiskach gruz również ogromny problem dla środowiska naturalnego. W polskim prawie wywóz wszelkiego rodzaju odpadów poremontowych oraz budowlanych leży w gestii inwestora. W związku z tym warto, aby wywóz gruzu zaplanować już przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Co zrobić z gruzem w czasie prac remontowo-budowlanych?

Gruz podczas małych prac remontowych można pakować do specjalnych worków. Natomiast dobrym rozwiązaniem w czasie większych prac remontowo-budowlanych jest przechowywanie gruzu w specjalnie do tego celu wynajętym i podstawionym na miejscu budowy kontenerze na gruz. W takim przypadku inwestor zajmuje się jedynie napełnieniem tego kontenera, a wywóz leży po stronie firmy, w której zamówiono taką usługę. To zdecydowanie najwygodniejsze i najbardziej korzystne za wszystkich możliwych rozwiązań.

Co zrobić z gruzem po zakończeniu prac budowlanych?

W przypadku, gdy gruzu nie jest dużo, nożna go wywieźć we własnym zakresie. W wielu miejscach funkcjonują przeznaczone m.in. do tego celu punkty odbioru odpadów. W tego typu miejscach gruz, a także inne odpady można zostawić bezpłatnie. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Jednak wiąże się z pewnym kłopotem w zakresie transportu, zwłaszcza jeżeli gruzu jest więcej i ma się własnego środka transportu. W takim przypadku wywóz gruzu budowlanego może przerosnąć możliwości inwestora. Pewnym rozwiązaniem jest znalezienie kogoś, kto potrzebuje tego materiału w różnych celach. Takie ogłoszenia można znaleźć na lokalnych portalach internetowych.

Gdy w czasie prac budowanych powstanie więcej gruzu niż oczekujesz, firma odbierze zapełniony gruzem kontener i w jego miejsce podstawi pusty. Zapełniony pojemnik zostanie przetransportowany w miejsce, gdzie gruz będzie poddany selekcji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *