fbpx
Aranżacja wnętrz

Urządzamy salon z dużymi oknami – poradnik

• Zakładki: 7


Salon z dużymi oknami to symbol nowoczesności. Lubimy jasne, przestronne, przeszklone wnętrza, najlepiej z widokiem na zieleń lub na panoramę miasta. Jak zaaranżować taki salon, by wykorzystać jego potencjał?

Salon z dużymi oknami – najważniejsze kwestie

Salon to pomieszczenie, w którym najczęściej toczy się życie rodzinne. Wygodny kącik wypoczynkowy, w którym znajdzie się miękka kanapa, fotele i stolik kawowy, a zwykle też telewizor czy kominek, to miejsce sprzyjające odpoczynkowi i wspólnemu spędzaniu czasu. Obecnie wiele osób decyduje się na aranżację typu studio, w której salon stanowi przedłużenie kuchni lub też w której jadalnia stanowi jedną ze stref salonu. Można sobie pozwolić na takie efektowne urządzanie wnętrza tylko wtedy, gdy jest ono wystarczająco przestronne, a do tego jasne. A nic tak nie dodaje wnętrzu elegancji, a do tego przestronności, jak duże okna. Jasny salon z dużymi oknami sprzyja wypoczynkowi i pozwala na złapanie oddechu. To pomieszczenie, w którym z przyjemnością podziwia się widoki za oknem i w którym nigdy nie brakuje naturalnego światła.

Na pewno inny, niż pokój dzienny z małymi lub standardowymi oknami. Duże okna w salonie oznaczają często, że mamy w nim również drzwi tarasowe lub że mamy do czynienia z oknami panoramicznymi (o których będzie jeszcze mowa). To wyjątkowo efektowne i funkcjonalne rozwiązania, które dodatkowo stwarzają duże możliwości aranżacyjne.

Co warto wiedzieć na temat dużych okien w salonie?

Duże okna powiększają optycznie wnętrza i rozjaśniają ciemne ściany. Przeszklone ściany nadają pomieszczeniu lekkości.

Duże okna doświetlają pomieszczenie.

W przypadku, gdy za oknem znajduje się nasz ogród, możemy zajmować się swoimi sprawami w domu, jednocześnie nie spuszczając z oka bawiących się w ogrodzie dzieci.

Dom z dużymi oknami wydaje się bardziej przestronny.

Montując okna od strony południowej i zachodniej, będziemy mieli najwięcej naturalnego światła wewnątrz salonu, a przy tym będą do niego wpadać najsilniejsze promienie słoneczne.

Duże okna z niskim współczynnikiem przenikania ciepła mogą nasłonecznić, a przy tym w naturalny sposób ogrzać cały dom.

Otwarcie jednego okna w salonie wystarczy, by do środka wpadło mnóstwo świeżego powietrza i by szybko przewietrzyć całe pomieszczenie.

Firany i zasłony na duże okna w salonie

Chociaż duża ilość wpadającego do środka salonu światła jest jak najbardziej pożądana, to należy pamiętać, że silne światło słoneczne nie tylko może nadmiernie nagrzewać wnętrze, ale też razić w oczy. Dlatego też musimy zadbać o to, by móc regulować ilość wpadającego do środka światła. Co więcej, duże okna to również duża widoczność wszystkiego, co dzieje się wewnątrz domu, dlatego też warto zadbać o to, by zachować swoją prywatność. Jak to zrobić bez jednoczesnego zasłaniania pięknych, dużych okien? Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest powieszenie firanek i zasłon. Sprawdzi się ono jednak przede wszystkim w pomieszczeniach urządzonych w wybranych stylach.

Aranżacja salonu z dużymi oknami – rolety

Rolety są wyjątkowo funkcjonalne: pozwalają nie tylko osłonić wnętrze salonu przed spojrzeniami niepożądanych osób i regulować ilość wpadającego do środka światła. To jednocześnie elementy aranżacji, które współgrają z całością i pięknie ją uzupełniają. Stanowią efektowny element dekoracji, spełniając jednocześnie wiele praktycznych funkcji w mieszkaniach. Na przykład rolety zewnętrzne zapewniają nie tylko dużą prywatność, ale też gwarantują izolację termiczną i akustyczną budynku. Zwykle zamawiane są na wymiar, dzięki czemu idealnie pasują do okien i można je dobrać do kolorystyki domu lub mieszkania. Zamontowanie rolet zewnętrznych nie przeszkadza temu, by od wewnątrz powiesić też firanki i zasłony.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *