fbpx
Aranżacja wnętrz

Urządzamy salon – wybieramy sofę

• Zakładki: 6


Przy wyborze sofy trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jej wygląd i styl, ale także wymiary, układ i przeznaczenie – czy musi mieć dodatkowe funkcje. Ważne są jakość i komfort, na które wpływają rodzaj wypełnienia i materiał obicia. Liczy się również cena i dostępność mebla.

Wymiary i układ sofy – dobierz mebel do wnętrza

Zacznij od zrobienia pomiarów pomieszczenia. Od tego zależą wymiary kanapy. Gdzie chcesz ustawić sofę? Czy będzie stała przy ścianie, czy na środku pokoju? Jeżeli to drugie, pamiętaj, że bryła sofy będzie widoczna ze wszystkich stron, wiec musi się dobrze prezentować pod każdym kątem.

A może narożnik? Sofa narożna to dobre rozwiązanie, jeśli masz do zagospodarowania jeden kąt pokoju i nie masz możliwości ustawienia mebla w innym miejscu. Narożnik może być „prawy” bądź „lewy”, w zależności od tego, po której stronie, stojąc naprzeciwko sofy, widzimy wystającą do przodu część. Ten moduł jest najczęściej szezlongiem, co oznacza, że oparcie nie sięga do samego końca, chociaż możliwy jest tez inny układ.

Sofy modułowe to świetny wynalazek. Sprawdzają się, gdy mamy więcej miejsca do wykorzystania. Masz dużą rodzinę i chcesz, żeby wszyscy się zmieścili? Meble modułowe pozwalają ci zaprojektować optymalny układ, dopasowany do pomieszczenia i potrzeb.

W mniejszych pokojach warto wypróbować zestaw: podwójna prosta sofa plus puf. Puf możemy dosunąć do kanapy, tworząc wygodny szezlong lub odsunąć, zyskując dodatkowe siedzisko.

Wypełnienie sofy

Rodzaj wypełnienia mebli wypoczynkowych bezpośrednio przekłada się na ich komfort i standard. Standard wypełnienia wpływa na cenę. Jeżeli dwie sofy wyglądające podobnie mają różne ceny, najpewniej jest to kwestia wypełnienia. Zapytaj sprzedawcę, co sofa, którą oglądasz, ma w środku.

Siedzisko może mieć sprężyny, podobne jak materac do spania. Poduszki siedzenia i oparcia mogą być wypełnione pianką poliuretanową, pianką wysokoelastyczną, pierzem, kulkami silikonowymi, granulatem poliestrowym lub mieszanką tych materiałów. Sofy „z wyższej półki” mają wypełnienie warstwowe.

Wygoda jest pojęciem względnym, każdy z nas inną sofę uzna za najbardziej komfortową. Dlatego niezbędne jest wypróbowanie mebli przed zakupem.

Sprężyny sprawiają, że siedzisko dynamicznie ugina się pod naciskiem. Pianka wysokoelastyczna powoduje, że powierzchnia dopasuje się łagodnie do kształtów naszego ciała. Sprężyste, elastyczne wypełnienie sprawia z kolei, że mebel zachowuje swój kształt, kiedy z niego wstajemy, powracając do pierwotnego wyglądu.

Pierze to najbardziej charakterystyczne wypełnienie, które ma zagorzałych zwolenników. Sofy z poduszkami wypełnionymi naturalnym pierzem są bardzo miękkie, można się w nich przyjemnie zapaść. Nie mają jednak elastyczności, przez co wymagają każdorazowo pewnego wysiłku z naszej strony, żeby przywrócić je do nieskazitelnego wyglądu. Ugniecione poduchy wystarczy uklepać i wygładzić ręką.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *