fbpx
Aranżacja wnętrz

Urządzamy łazienkę – wybór zlewu – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 12


Łazienka to miejsce niezbędne w każdym domu. Warto urządzić ją tak, aby była dla nas komfortowa w użytkowaniu i jednocześnie idealnie się prezentowała. Jak wybrać zatem zlew do łazienki?

Zlew łazienkowy – rodzaje

Umywalki w naszych łazienkach mogą należeć do jednego z kilku typów. Są to umywalki:

  • wiszące – przykręcane bezpośrednio do ściany lub do ukrytego w niej stelażu;
  • stojące – umywalki wolnostojące;
  • naszafkowe – umywalki umieszczone na szczycie szafki;
  • nablatowe – umywalki postawione na blacie;
  • podblatowe – umywalki zamontowane od spodu blatu;

Każdy z tych typów posiada swoje zalety. W małej łazience wykorzystanie przestrzeni pod szafką jest często jedyną możliwością na schowanie różnych potrzebnych drobiazgów. Umywalki podblatowe znacznie ułatwiają utrzymanie czystości. Te umieszczane na blacie zazwyczaj prezentują się najładniej. Przy wyborze umywalki pamiętajmy także o tym jaki kran chcemy zainstalować w łazience. Taki wystający z otworu w umywalce albo w blacie czy też naścienny. W dwóch ostatnich przypadkach potrzebna będzie umywalka bez otworu na kran. Warto również przy wyborze sprawdzić jaki kształt umywalki będzie się najlepiej prezentował w naszej łazience prostokątny, owalny, okrągły a może mamy miejsce tylko na umywalkę narożną.

Zlew łazienkowy – materiał

Najczęściej spotykanym rodzajem umywalek są umywalki ceramiczne. Występują on w wersji szkliwionej lub nieszkliwionej – mniej trwałej. Najtańsze są umywalki wykonane z fajansu, w średnim przedziale cenowym plasują się te z porcelitu a najlepsze model wykonane są z porcelany. Można oczywiście znaleźć także modele umywalek stalowych podobnych do zlewów kuchennych ze stali nierdzewnej czy też pięknych umywalek drewnianych.

Zlew do łazienki – wybór koloru

Powszechnym standardem są białe umywalki ceramiczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy urządzając łazienkę dobrali do niej odpowiedni kolor także dla zlewu. Kolorowe umywalki są jednak zazwyczaj droższe, ale potrafią sprawiać piękne wrażenie w połączeniu z innymi pasującymi elementami.

Umywalka do łazienki – dobór wielkości

Niezwykle istotną sprawą jest dobór wielkości umywalki do naszej łazienki. Tutaj oczywiście ważny jest aspekt użytkowy, zbyt mała umywalka będzie po prostu niepraktyczna. Jednak w niedużych łazienkach łatwo jest umieścić zbyt dużą umywalkę, która zaburzy efekt wizualny jak i może przeszkadzać w ustawieniu na przykład pralki czy nawet poruszaniu się po łazience.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *