Istnieje wiele prac remontowych, które w domu można wykonać samodzielnie, bez konieczności korzystania z pomocy specjalisty. Przykładem takich prac może być układanie paneli podłogowych. Obecnie ten typ podłoża posiada bardzo proste systemy montażowe, proste i szybkie w wykorzystaniu.
Gdzie najkorzystniej jest układać panele podłogowe?
W wielu przypadkach jednolita podłoga będzie doskonałym rozwiązaniem, tym bardziej że w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się aranżację wnętrz bazujące na otwartych przestrzeniach. Warto jednak pamiętać o tym, by dostosować typ paneli do warunków panujących w pomieszczeniu. Dotyczy to szczególnie kuchni i łazienki, gdzie panele pod wpływem między innymi wilgoci najbardziej narażone są na zniszczenie. W tym miejscu, dla zachowania trwałości posadzki niezbędne jest zastosowanie wytrzymałych paneli, o dużej odporności na ścieranie i niskim poziomie wchłanialności wilgoci.
Jak przygotować podłoże do ułożenia paneli?
Choć przygotowanie podłoża do układania paneli jest proste i nie wymaga wiele wysiłku, w żądnym wypadku nie powinno zostać pominięte. Przede wszystkim należy zadbać o to, by podłoże, na którym będą umieszczane (zasada ta odnosi się również do innych typów posadzek) było równe. Wszelkie uskoki czy krzywizny mogą doprowadzić do powstania odkształceń i pęknięć materiału, co wymusza szybką wymianę paneli na nowe. Do wyrównania poziomu można zastosować wylewkę samopoziomującą, dającą efekt równiej i gładkiej powierzchni. Taka wylewka jest mieszanką cementów i wypełniaczy mineralnych. Co ważne, jej warstwa jest dość cienka, więc nie ma obaw o niechciane podwyższenie poziomu podłogi.
Jak mierzyć położenie paneli?
Warto wiedzieć jak należy mierzyć panele jeszcze przed ich położeniem, bowiem wszelkie błędy w tym zakresie mogą skutkować nie tylko opóźnieniami w montażu, ale również koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Po wyborze odpowiedniego modelu paneli (z uwzględnieniem klasy ścieralności i koloru) należy obliczyć ilość desek podłogowych, jakie będą niezbędne do pokrycia powierzchni pomieszczenia/pomieszczeń.
Jak odpowiednio położyć izolację pod panele podłogowe?
Podłoga ułożona z paneli zaliczana jest do grupy podłóg pływających. W praktyce oznacza to, że cały czas pracuje, a pod wpływem niekorzystnych warunków (wilgoć, zmiany temperatury) może dojść do sytuacji, w której jej włókna będą się kurczyć bądź rozchodzić, w efekcie czego powstaną mikrouszkodzenia, ostatecznie doprowadzające bardzo szybko do uszkodzenia posadzki.