fbpx
Budowa domu

Typy parapetów zewnętrznych

• Zakładki: 11


Nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku domu tym szczegółem mogą być parapety zewnętrzne. Choć do ich wyboru nie przykładamy się jakoś szczególnie, mają one wpływ na funkcjonowanie domu i zasługują na większą uwagę.

Rola parapetów zewnętrznych

Parapet zewnętrzny zabezpiecza fasadę przed zawilgoceniem. Stanowi dodatkowe uszczelnienie i ochronę termoizolacyjną stolarki okiennej. Jest również elementem dekoracyjnym, kropką nad i aranżacji zewnętrznej. Pełni trzy ważne role, więc kwestię jego zakupu trzeba dobrze przemyśleć. Na wybór parapetu będą mieć wpływ takie czynniki jak konstrukcja domu, wygląd i styl elewacji, a także rodzaj okien oraz sposób i czas montażu.  W przypadku okien PCV sprawdzą się wszystkie typy parapetów zewnętrznych, które zostaną opisane poniżej. Drewniana stolarka jest bardziej wymagająca.

Najpopularniejsze rodzaje parapetów zewnętrznych

Parapety zewnętrze stalowe 

To najpopularniejszy typ parapetów. Charakteryzuje się niską ceną i dużą wytrzymałością. Przy prawidłowej konserwacji może posłużyć nawet 30 lat. Pasuje do okien wykonanych z różnych materiałów.

Parapety zewnętrzne aluminiowe 

Gdy zostaną pomalowane proszkowo, stają się produktem, który nie wymaga konserwacji. Mają większą trwałość niż parapety stalowe i jednocześnie wyższą od nich cenę. Wadą jest hałas powstający w momencie uderzania deszczu o parapet.

Parapety zewnętrze drewniane

Wyglądają elegancko i stylowo – w końcu to drewno! Niestety materiał wymaga częstej konserwacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Parapety PCV 

Wytłumiają hałas spadających kropli, a na dodatek mogą imitować wygląd dowolnego materiału. Wadą jest ich trwałość. Nie są to parapety na lata.

Parapety klinkierowe 

Wykonane ze specjalnych płytek klinkierowych lub cegieł. Wadą jest ich ceną i waga. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej i stylistycznej, więc łatwo je dopasować do każdego stylu elewacji i stolarki okiennej.

Parapety kamienne 

Dwie główne zalety to niesamowity wygląd i ogromna trwałość, która nie wymaga konserwacji. Ten typ parapetów jest w stanie przeżyć ciebie, pozostając przy tym w dobrej kondycji. Minusem jest waga (to najcięższy typ parapetów zewnętrznych) i cena (i jednocześnie najdroższy typ). 

Na co zwracać uwagę przy wyborze parapetów zewnętrznych?

Pierwszym kryterium powinna funkcjonalność. Parapety, które nie wymagają konserwacji (aluminiowe, kamienne), są bardziej funkcjonale od parapetów zewnętrznych, które generują dodatkowe koszty eksploatacyjne. Kolejne kryterium stanowi komfort użytkowania. Parapet powinien tłumić dźwięk opadających kropel. Ostatnie kryterium stanowi stosunek jakości do ceny, trwałość parapetu i jego waga.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *