fbpx
Budowa domu

Tynk silikonowy – zalety, wady i zastosowanie

• Zakładki: 10


Tynk silikonowy to uniwersalny materiał wykończeniowy należący do grupy dekoracyjnych tynków cienkowarstwowych. Pozwala na uzyskanie kornika i baranka, czyli popularnych faktur nawierzchni. Materiał jest naturalnie odporny na zabrudzenia, a pokryta nim elewacja przez długie lata nie niszczeje. Poznaj zalety i wady tynku silikonowego i dowiedz się, w jakich sytuacjach możesz go używać.

Choć tynk silikonowy cenowo jest o kilka klas wyżej niż tynki mineralne i kosztuje nawet o 30-40% więcej niż tynki silikatowe, jest jednocześnie jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wykańczania elewacji. Dzięki obecności żywicy silikonowej tynk jest odporny na większość czynników, co czyni go bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Możliwość zabarwienia tynku na dowolny kolor stanowi dodatkową wartość.

Zalety tynku silikonowego

Lista zalet jest naprawdę długa i można zaryzykować stwierdzenie, że mamy do czynienia z materiałem idealnym. Wykorzystane do produkcji tynku spoiwo silikonowe sprawia, że materiał jest doskonale zabezpieczony przed nasiąkliwością. Tworzy powłokę, z której podczas deszczu zmywane są wszelkie zanieczyszczenia. To właśnie efekt samooczyszczenia sprawia, że tynk silikonowy jest tak popularny. Tynk jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także niepodatny na rozwój pleśni i grzybów.  Dodatkowo zapewnia ochronę materiałom termoizolacyjnym, dzięki czemu nie tracą one swoich parametrów na skutek działania wilgoci. Elastyczna forma tynku ułatwia jego aplikację.

Wady tynku silikonowego

Po stronie wad zapisujemy wysoką cenę. To obecnie najdroższy tynk wykorzystywany do wykańczania elewacji. Pocieszający jest fakt, że wytrzymały tynk oznacza mniejsze koszty eksploatacyjne w przyszłości.

Zastosowanie tynku silikonowego

Tynk silikonowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie elewacja jest narażona na występowanie zanieczyszczeń.  Rozważ użycie tego typu tynku, jeśli twój dom znajduje się przy ruchliwej ulicy, w okolicy fabryki lub też w pobliżu lasu, parku albo zbiornika wodnego. W ten sposób zapewnisz sobie ochronę nie tylko przed brudem i kurzem, ale i grzybami oraz glonami, które przyczyniają się do powstawania zielonego nalotu.

Aplikacja tynku silikonowego

Tynk silikonowy, faktura kornik

Tynk nakłada się na ściany czyste, suche i równe.  Podłożem dla tynku silikonowego jest warstwa zaprawy klejowej, zbrojona razem z siatką z włókna szklanego. Należy ją sezonować przynajmniej 3 doby. Po tym czasie aplikuje się podkład gruntujący, który kolorystycznie powinien być zbliżony do finalnego odcienia elewacji. Tynk silikonowy należy dokładnie wymieszać przed nałożeniem na ścianę, unikając korygowania gęstości wodą. Aplikacja metodą tradycyjną (ręczną) lub natryskową powinna odbywać się pogodny dzień, przy temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Warto wiedzieć, że użycie agregatu pozwala na uzyskanie tylko jednego typu faktury, tj. baranka. Świeży tynk należy chronić przed deszczem przez 2 doby, czyli do czasu aż się utwardzi.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *