fbpx
Budowa domu

Tynk mozaikowy – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 20


Do najpopularniejszych rodzajów tynków stosowanych w końcowych etapach budowy domu należy z pewnością tynk mozaikowy. Stanowi on nie tylko doskonałe rozwiązanie w kwestii estetyki elewacji, ale też cechuje się dobrymi właściwościami technicznymi. Czym jest tynk mozaikowy, jakie ma zalety i w jaki sposób go kłaść? Wszystko na ten temat wyjaśniamy w poniższym artykule.

Co to jest tynk mozaikowy i jak powstaje?

Tynk mozaikowy jest też potocznie nazywany marmolitem. To powłoka dekoracyjna, która wyróżnia się zarówno eleganckim wyglądem, jak i sporą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Wykazuje wysoką odporność na mróz, wilgoć czy promienie słoneczne. Ponadto jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Pozwala na to jego skład – zawarta w nim żywica umożliwia częste mycie i szorowanie nawet silnymi detergentami bez ryzyka zniszczenia. Dzięki powłoce materiał zyskuje również większą elastyczność, co między innymi zapobiega powstawaniu pęknięć. Tynk mozaikowy jest także paroprzepuszczalny i łatwy w nakładaniu.

Materiał, z którego powstaje tynk mozaikowy, to drobne kruszywo zatopione we wspomnianej wcześniej masie z żywicy. Istnieją dwie metody wytwarzania marmolitu:

  1. W tańszej wersji kwarcowe kruszywo obtacza się w pigmentach. 
  2. W droższej stosuje się kruszywo naturalne w barwach powstałych podczas procesów geologicznych. 

Rodzaje tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy występuje w wielu rodzajach. Odmiany mozalitu różnią się od siebie w zależności od zastosowanego kruszywa. Podstawowa różnica dotyczy średnicy ziaren w wyprawie, która waha się od 0,5 do 3 mm. W naszej ofercie dostępne są dostępne dwa rodzaje grubości ziarna o frakcji 0,8-1,2 mm i 1,2-18, mm tynku mozaikowego. Jest to tynk który dzielimy na tynk  drobnoziarnisty  drobnoziarnisty.  Swoim wyglądem tynk mozaikowy przypomina nieco granit lub piaskowiec. 

Kruszywa tynku mozaikowego mogą występować również w wielu kolorach. Paleta barw uzyskiwanych sztucznie lub naturalnie obejmuje naprawdę szeroki wybór. Warto mieć to na uwadze zastanawiając się, jakiego rodzaj tynk wybrać. Marmolit daje bowiem wyjątkowo duży wybór w kwestii wyboru barwy, którą można dopasować w zasadzie do każdego projektu. Dostępne barwy tynku mozaikowego to m.in. odcienie bieli, szarości, zieleni, żółci czy czerwieni i brązu. Można je również dowolnie mieszać i modyfikować, co z pewnością należy uznać kolejną zaletę tynku mozaikowego.

Zastosowanie tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy znajdzie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dostępny w naszym asortymencie tynk może stanowić zwykłą dekorację, ale też element systemu dociepleń. Polecamy wykorzystać go w strefach o dużym obciążeniu eksploatacyjnym. Marmolit sprawdzi się jako element ozdobny lub ochronny m.in.:

  • cokołów,
  • gzymsów,
  • podmurówek elewacyjnych,
  • kominów,
  • ścian ponad szafkami w kuchni,
  • ścian w łazience,
  • klatek schodowych,
  • wykuszy,
  • wnęk okiennych i drzwiowych,
  • kolumn i sztukaterii.

Jak można zauważyć, tynk mozaikowy nadaje się do nałożenia praktycznie wszędzie poza podłogą. Rzadko występują przeciwwskazania wobec wykorzystania tego właśnie rodzaju tynku. Również w kwestii podłoża możliwości są duże, ponieważ marmolit można kłaść na większości podłoży mineralnych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *