fbpx
Wnętrza

Teczka z dokumentami na wszelki wypadek – kiedy warto ją założyć?

• Zakładki: 13


Skupienie się na sprawach finansowych i organizacyjnych w okresie żałoby po stracie bliskiego członka rodziny, bywa naprawdę trudne, choć niejednokrotnie jest niezbędne. Istnieje jednak sposób na to, by wcześniej się do tego częściowo przygotować. Warto o to zadbać nawet wtedy, gdy zdrowie i samopoczucie wciąż dopisują. Nikt nie wie przecież, co może przynieść życie. Szansą na większy spokój i porządek w domu może być założenie specjalnej teczki z dokumentami – na wypadek najtrudniejszych sytuacji.

Czym jest czerwona teczka i do czego może się ona przydać? Co powinno do niej trafić i gdzie ją umieścić, by jak najlepiej spełniała swoją funkcję? O tym napiszemy poniżej.

Czerwona teczka – co to takiego?

Określenie „czerwona teczka” to termin dość umowy, wprowadzony przez Marcina Iwucia, tworzącego bloga na temat finansów. Pod tym obrazowym terminem kryje się zwyczajna teczka lub segregator, w których umieszcza się wszystkie najważniejsze dokumenty członków rodziny, które mogą się okazać bardzo przydatne w razie choroby lub śmierci najbliższych.

Do czego przydaje się teczka? To solidne ułatwienie w dostępie do kluczowych informacji, które zapewniają bezpieczeństwo rodziny w sytuacji, gdy zabraknie osoby zajmującej się choćby sprawami finansowymi, inwestycjami i rachunkami.

Co powinno trafić do teczki?

W rodzinnej teczce przede wszystkim trzeba umieścić posegregowane informacje na temat rodzinnych aktywów. Zalicza się do nich m.in. dane na temat:

  • kont i lokat bankowych,
  • funduszy inwestycyjnych,
  • IKE i IKZE,
  • obligacji i akcji,
  • portfeli kryptowalutowych,
  • innych inwestycji.

Oprócz nich należy też wprowadzić do teczki podstawowe informacje o zobowiązaniach, w tym:

  • kredytach,
  • kartach kredytowych,
  • pożyczkach (bankowych i od osób prywatnych).

W takim miejscu powinny się znaleźć bazowe dane na temat prowadzonych działalności gospodarczych. Do segregatorów wkłada się ponadto listy obowiązujących umów np. z dostawcami prądu, Internetu, usług telefonicznych.

Dobrą praktyką jest umieszczanie w teczce oprócz dokumentów również instrukcji, co należy zrobić w razie odejścia członka rodziny. O ile bowiem formalnościami związanymi z pochówkiem zajmuje się zakład pogrzebowy, jak choćby: https://dompogrzebowylomianki.pl, o tyle kwestia spadku i weryfikacji dokumentów spada na samą rodzinę. Wcześniejsze stworzenie teczki bywa w takich chwilach wielką pomocą.

Czerwona lub nieczerwona teczka – bezpieczna i spokojna przyszłość dla rodziny

Teczka ma się znajdować w miejscu znanym członkom rodziny. Może to być na przykład domowy sejf, zamykana szuflada biurka lub szafa. Najlepiej wybrać miejsce bezpieczne, gdzie dokumenty nie ulegną zniszczeniu, np. pod wpływem wilgoci.

Czy faktycznie teczka musi wyróżniać się intensywnym kolorem? Niekoniecznie. Ważne, by była rozpoznawalna dla wszystkich zainteresowanych osób, a przy tym nie przykuwała uwagi niepowołanych intruzów.

Z tych samych względów w teczce nie powinno się umieszczać newralgicznych informacji: pinów do kart płatniczych, danych logowania do kont etc. W razie włamania złodziej zyskałby bowiem prawdziwą kopalnię informacji.

Zadbajmy więc o to, by w jednym miejscu znalazły się podstawowe dane, umożliwiające identyfikację niezbędnych aktywów (np. wszystkich kont bankowych, lokat) i zobowiązań przez członków rodziny. Niech te informacje jednak nie staną się zagrożeniem w niepowołanych rękach. Planujmy przyszłość, dbajmy o ułatwienie życia rodziny w trudnych sytuacjach, ale też zachowajmy zdrowy rozsądek, by niepotrzebnie nie narazić się na jeszcze większe problemy.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *