fbpx
Aranżacja wnętrz

Tapeta – szybki sposób na metamorfozę wnętrza

• Zakładki: 7


Jeśli planujesz szybką metamorfozę pokoju, ale nie masz zamiaru zapożyczać się z tego powodu, to mamy rozwiązanie. A imię jej tapeta! Spokojnie, w 2022 roku możesz wymazać z pamięci przykre doświadczenie związane ze zrywaniem starej tapety i usuwaniem resztek kleju ze ściany. Współcześnie produkowane tapety są łatwo usuwalne i proste w montażu, mają bogate wzornictwo, nierzadko zaskakujące faktury, kolorystykę full pakiet. Zapewniają większe możliwości wyboru niż w przypadku farb.

Metamorfoza pokoju za pomocą tapety jest szybka, efektowna, a ponadto, a może przede wszystkim, tańsza od innych metod upiększania ścian. Zatuszuje nierówności, odpryski, więc odpada uzupełnianie ubytków przy pomocy masy szpachlowej. To oszczędność czasu i pieniędzy. Za zakupem tapety przemawiają również inne czynniki. Możesz położyć ją samodzielnie, dopasować do istniejącej aranżacji lub całkowicie zmienić styl wystroju wnętrza. Możesz również bawić się optyką, czyli sprawiać, że pomieszczenie wyda się mniejsze lub większe. Dzięki tapecie wprowadzisz do wnętrza dowolny klimat. Co istotne zmiany mają charakter tymczasowy. Tapeta pozwala na stworzenie atrakcyjnego projektu bez trwałej ingerencji w ścianę.

Jak wybrać odpowiednią tapetę do pokoju?

Wybór tapety zawsze będzie zależeć od efektu, jaki chcesz osiągnąć.  Jeśli aranżacyjna brawura nie jest wpisana w twoją naturę, polecamy rozpoczęcie przygody z tapetą w miejscu o mniejszej intensywności użytkowania, np. w sypialni. Jeśli coś nie wyjdzie, pozostali domownicy i goście nie będą oglądać efektu twojej pracy. Marzysz od drewnianej ścianie? Bez problemu znajdziesz tapetę imitującą drewniane panele. Podobnie jest z cegłą betonem. Jeśli chcesz ożywić pomieszczenie, możesz postawić na wzorzyste tapety. Dzięki tapecie możesz sterować dramaturgią wnętrza, wybierając mniej lub bardziej subtelne tekstury. Odpowiedni motyw może wprowadzić głębię lub charakter do wnętrza, nierzadko wywracając aranżację na lewą stronę. Tapeta pozwala na grę kolorów i kontrastów. W końcu nie musisz kłaść jej na całej ścianie.  Fragmenty ściany lub po prostu ściany niepokryte tapetą mogą zostać pomalowane na kolor kontrastujący albo uzupełniający barwę tapety.

Tapeta to jeden z trendów 2022 roku

Apetyt konsumentów na otulanie ścian tapetą wcale nie słabnie. Choć to jeden z gorących trendów tego roku, dekoratorzy wnętrz nie skupili się na promowaniu jednego typu tapet. Niezależnie od upodobań każdy znajdzie coś dla siebie.  Od motywów kwiatowych, przez trompe l’oeil, po współczesne wzory geometryczne i tropikalne, na motywach zwierzęcych i projektach architektonicznych skończywszy.

O czym nie zapominać, kupując tapetę?

Nie zapominaj o pobieraniu próbek tapet i sprawdzaniu wzoru oraz koloru w świetle dziennym. Nie zaniedbuj kwestii aplikacji tapety na ścianę. Ponadto sprawdź, w jakim stanie jest ściana, która ma zostać pokryta tapetą. Jako że tapeta nie radzi sobie w środowisku wilgotnym, nie będzie dobrym wyborem do łazienki lub kuchni. Jeśli ciężko odwieść cię od tego pomysłu, to szukaj tapet z winylowym wykończeniem i często wycieraj tapetę suchą szmatką, by zwiększyć jej żywotność. Pamiętaj o tym, że wzorzysta tapeta może przytłaczać zbyt małe pomieszczenie. Z kolei projekty, w których dużą rolę odgrywa detal, mogą nie zaistnieć w dużych przestrzeniach.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *