fbpx
Budowa domu

Szamba betonowe – dlaczego warto zainwestować?

• Zakładki: 12


Nie każde gospodarstwo domowe może zostać podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W takim przypadku najczęściej stosuje się szamba. Dziś podpowiemy Wam, dlaczego warto zainwestować w szambo betonowe. Poznajcie zalety tego rozwiązania.

Szambo betonowe – co warto wiedzieć na jego temat? 

Jeszcze kilkanaście lat temu nie wszystkie szamba zapewniały efektywną pracę. Niewłaściwie czyszczone często generowały naprawdę nieprzyjemny zapach. Na szczęście od tego czasu sporo się zmieniło. Szambo betonowe jest aktualnie bardzo trwałe, a także wytrzymałe oraz szczelne. Do jego produkcji stosuje się beton klasy C20/25 bądź C30/37. Szczelne szamba betonowe mogą służyć przez naprawdę długi czas. Są doskonałym wyborem dla osób ceniących trwałość. Dzięki temu, że są wykonane z betonu nie trzeba obawiać się wypływu nieczystości oraz zanieczyszczenia gleby. Zbiornik na szambo z betonu jest zdecydowanie mocniejszy niż ten z tworzywa sztucznego. Oczywiście beton jest cięższy, a więc montaż może być nieco utrudniony, ale mimo wszystko zdecydowanie lepiej wybrać model betonowy niż z tworzywa sztucznego. 

Szambo dwukomorowe lub jednokomorowe – co należy wiedzieć? 

Wybór szamba betonowego wcale nie jest trudny. Można zdecydować się na zbiorniki dwukomorowe bądź jednokomorowe. Te pierwsze zbudowane są z dwóch oddzielnych komór. Pomiędzy nimi znajduje się przegroda przelewowa. Właśnie dzięki temu ścieki w stałej postaci przedostają się do drugiej komory. Dzięki działaniu pożytecznych bakterii oraz grzybów rozkładane zostają nieczystości, a dokładnie ich związki organiczne. Właśnie dzięki temu ścieki mają materię płynną i nie jest wydzielany nieprzyjemny zapach. Wywóz nieczystości jest także zdecydowanie rzadszy. To co wyróżnia szamba dwukomorowe to również fakt, że mają one formę w pełni bezpieczną dla środowiska i można je odprowadzać do gruntu. Oczywiście do tego celu wykorzystuje się specjalne otwory drenażowe. Wbrew pozorom cena szamba dwukomorowego wcale nie jest wysoka. Nie trzeba też posiadać dużej działki, by zdecydować się na takie rozwiązanie. Alternatywą jest tradycyjne szambo jednokomorowe. Składa się ono z dużego pojemnika z kominkiem rewizyjnym. W tym przypadku należy częściej opróżniać zbiornik, gdyż zapach może być bardziej intensywny. 

Jakie szambo betonowe wybrać?

Na pewno szambo betonowe jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają dużej działki, a przy tym nie chcą wydawać dużej ilości pieniędzy na montaż. Zarówno szambo jednokomorowe, jak i dwukomorowe to rozwiązanie w pełni wygodne, komfortowe oraz tanie. Zasadniczo szambo jednokomorowe, ale i dwukomorowe można zamontować na małej działce. Warto jednak wiedzieć, że nieczystości z szamba jednokomorowego trzeba zdecydowanie częściej wywozić. Z kolei szambo dwukomorowe bardziej wpisuje się w ekologiczny trend, za sprawą tego, że w drugiej komorze rozkładane są nieczystości, które następnie można odprowadzić do gruntu. Rzeczywiście są one już oczyszczone i nie powodują jego skażenia. Szambo betonowe może służyć przez wiele lat. Zasadniczo poza odprowadzaniem ścieków jest bezobsługowe, a także bezawaryjne. Warto jeszcze pamiętać, że dzięki temu, że zbiornik wykonany jest z najwyższej jakości betonu nie musicie obawiać się występowania bardzo nieprzyjemnego zapachu.              

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *