fbpx
Ciekawe rozwiązania

Systemy wentylacyjne w domu: co powinieneś o nich wiedzieć?

• Zakładki: 82


Wentylacja jest kluczowym czynnikiem w każdym budynku. Bez odpowiednich systemów wentylacyjnych w domu może gromadzić się w nim wilgoć i pleśń. Sprawdź, czym kierować się podczas instalacji systemu, by oddychać czystym powietrzem!

Dlaczego należy o wentylację w budynku?

Zanieczyszczenia powietrza w połączeniu ze złą wentylacją przyczyniają się do wielu problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie zatok, alergia, astma, wysypka i ból głowy. Możesz im zapobiec, montując odpowiednie systemy wentylacyjne w domu.

Proponowane urządzenia zapewniają kontrolę nad przepływem powietrza. Dodatkowo chronią przed nadmiarem wilgoci i kondensacją pary wodnej, tym samym zmniejszają ryzyko reakcji alergicznych i problemów z oddychaniem. 

Jaką rolę odgrywają systemy wentylacyjne w domu?

Wspomniane systemy odpowiadają za usunięcie stęchłego i/lub wilgotnego powietrza wewnętrznego i zastąpieniu go świeżym powietrzem z zewnątrz. Nie tylko chronią przed wilgocią i grzybem, lecz także neutralizują nieprzyjemne zapachy. W niektórych przypadkach urządzenie może skutecznie zwalczyć alergeny i inne czynniki drażniące, w tym dym papierosowy.

Systemy wentylacyjne w pasywnych domach powinny zapewniać odzysk ciepła, aby spełnić wymagania związane z minimalizacją ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku. Sprawność cieplna określa, w jakim stopniu wymiennik ciepła wykorzystuje energię z gorącego, wywiewanego powietrza do ogrzania chłodniejszego, nawiewanego powietrza. Wspomniany współczynnik powinien wynosić minimum 75 proc., choć niektórzy specjaliści sugerują, by kształtował się przynajmniej na poziomie 85 proc.

Jak wybrać system wentylacyjny?

Nowe systemy wentylacyjne w domu stanowią spory wydatek, z drugiej strony można je potraktować jako długoterminową inwestycję w komfort życia i efektywność energetyczną. Wybór nowego systemu wymaga znajomości standardów wydajności, funkcjonalności sprzętu i indywidualnych potrzeb w zakresie chłodzenia i ogrzewania. 

Klimatyzatory, w szerokim zakresie HVAC, zazwyczaj zalicza się do urządzeń służących do centralnej obróbki powietrza. Proponowane systemy składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, z których zawiera wyspecjalizowane elementy. 

Wspomniane jednostki połączone są ze sobą za pomocą przewodów czynnika zasilającego i kabli zasilających. Przez przewody krąży czynnik chłodniczy, który zmienia się z gazu w ciecz i odwrotnie, w zależności od sytuacji. 

Wybierając systemy wentylacyjne do domu, powinieneś uwzględnić wielkość budynku, a także jego właściwości fizyczne i termiczne. Weź też pod uwagę osobiste potrzeby dotyczące komfortu. Urządzenie o małej mocy musi ciężej pracować, by spełnić wymagania związane z temperaturami. W związku z tym będzie marnować pieniądze i energię. Dodatkowo staje się bardziej podatne na awarie. Z kolei urządzenie o zbyt dużej mocy marnuje zasoby, najprawdopodobniej nie będzie też w stanie prawidłowo osuszyć pomieszczeń w okresie letnim.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *