fbpx
Ogród

Świąteczne oświetlenie drzew. Jak owijać drzewa lampkami?

• Zakładki: 12


Wprowadzenie nastrojowego klimatu do ogrodu jest prostsze, niż myślisz.  Z pomocą przyjdzie światło, wszak lepszego malarza nastroju nie znajdziesz. Wystarczy odrobina wysiłku i kilka pomiarów, by przemienić przydomową przestrzeń w bajkową krainę. Podpowiadamy, jak owinąć drzewa lampkami i cieszyć się widokiem znanym z amerykańskich filmów świątecznych.

Świąteczne oświetlenie drzew: podstawowe pomiary

Metamorfozę ogrodu zacznij od zmierzania obwodu pnia drzewa, a także gałęzi, które chcesz owinąć lampami. Dokładnie policz, ile ich jest.  Musisz również określić, ile wynoszą odstępy między żarówkami na sznurku, a także zastanowić się, w jakiej odległości od siebie będą kolejne poziomy światła.

Świąteczne oświetlenie drzew: obliczanie długości łańcucha świetlnego

Podziel wysokość drzewa przez pożądany rozstaw sznurków, a następnie pomnóż otrzymaną sumę przez obwód. Jeśli twoje drzewo ma 400 centymetrów wysokości, w obwodzie 150 cm, a ty planujesz 20-centymetrowe odstępy między lampkami, obliczenia będą prezentować się następująco.

400 (wysokość): 20 (rozstaw) = 20

20 x 150 (obwód) = 3000 cm = 1 m kabla

Świąteczne oświetlenie drzew: jakie lampki wybrać?

Oczywiście łańcuch świątecznych lampek LED. Charakteryzuje się bardzo niską emisją ciepła, jest energooszczędny i posłuży ci przez wiele sezonów, działając bez przerwy. W końcu, kto powiedział i gdzie jest napisane, że po świętach musisz zdemontować swój „wprowadzacz” nastroju?!  Na drzewach liściastych najlepiej zastosować drobne lampki (5 mm). Z drzewami iglastymi znakomicie komponują się lampki kuliste lub w kształcie sopli. Musisz zadbać o wodoszczelny przedłużacz i timer do programowania świetlnych iluminacji! W przypadku okazałych drzew mogą przydać się również rozgałęźniki. Pamiętaj o sprawdzeniu każdego kabla. Jak zamontujesz go na drzewie, a okaże się, że coś nie działa, to nie tylko wyjdziesz z siebie i staniesz obok, ale i sąsiedzi mogą być w szoku z powodu twojej biegłości w posługiwaniu się łaciną. To oczywiście pół żartem, pół serio.

Świąteczne oświetlenie drzew: owijanie światełkami drzew liściastych krok po kroku

  • Zwiń kabel z lampkami, aby ułatwić sobie owijanie. Męską wtyczkę podłącz do źródła zasilania u podstawy drzewa.
  • Zacznij owijać drzewo od postawy, kierując się ku górze. Nie instaluj lampek niżej niż 10-15 cm od podłoża, bo przestaną być widoczne, gdy spadnie więcej śniegu.  Pozostaw miejsce na owinięcie lampek „w drodze powrotnej”, czyli z góry na dół. Oczywiście nie musisz tego robić. Wszystko zależy od tego, jaki chcesz osiągnąć efekt czy lampki mają tworzyć gęste punkty świetlne na drzewie, czy jedynie delikatnie migotać tu i ówdzie.
  • Owiń gałęzie, przeciągając kabel od dołu do góry. Miej świadomość tego, że możesz zostać z nadwyżką sznura w ręku i trzeba będzie go jakoś sensownie zagospodarować, aby nie zwisał bezwładnie z drzewa. Skup się na owijaniu większych gałęzi. Jest to mniej czasochłonne zajęcie niż przystrajanie małych gałęzi, a efekt dużo lepszy.
  • Kieruj się z owijaniem w stronę podłoża, by móc umocować koniec kabla już na dole.  Możesz ukryć go w żywopłocie, aby nie był widoczny.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *