fbpx
Budowa domu

Styropian EPS czy XPS – co wybrać? Wady i zalety każdego rozwiązania

• Zakładki: 45


Budowa lub remont wiążą się z koniecznością wyboru odpowiednich materiałów. Obok cegieł, farby czy tynku, ważnym produktem jest również styropian. Jego różnorodne zastosowanie sprawia, że na rynku można dziś znaleźć wiele różnych rodzajów styropianu. Jednymi z najczęściej spotykanych są: styropian EPS i XPS. Który z nich wybrać, przeprowadzając remont na własną rękę? Na co zwrócić uwagę? Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań?

Dlaczego warto wybrać styropian EPS?

Istnieje wiele powodów, dla których styropian EPS to doskonały wybór podczas budowy czy renowacji konstrukcji. Jednym z nich jest niewątpliwa lekkość tego materiału. Wynika ona z tego, że aż 98% objętości styropianu EPS stanowi powietrze. Dzięki temu jest on wyjątkowo łatwy w transporcie i nie wymaga dużych nakładów siły nawet w najtrudniejszych warunkach.

Poza tym lekkość styropianu EPS sprawia, że jest on wyjątkowo często i chętnie wykorzystywany np. do ocieplania fasad. Niewielki ciężar sprawia, że konstrukcja nie zostaje dodatkowo obciążona, co ułatwia dalsze prace.

Kolejną zaletą styropianu EPS jest łatwość dostosowania go od aktualnych potrzeb. Co to oznacza w praktyce? Struktura styropianu EPS sprawia, że jego cięcie i obrabianie nie stanowi najmniejszego problemu dla budowlańców. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, takie jak ostry nóż, aby bez trudu móc nadać mu niemal dowolny kształt.

Wybierając styropian EPS, taki jak Arsanit Thermo Aqua 036, warto też pamiętać o jego wysokiej odporności na zawilgocenie. Ta cecha sprawia, że elementy konstruowane z tego materiału nie poddają się działaniu grzybów oraz pleśni. Oznacza to, że budynek pozostaje lepiej chroniony.

Kiedy nie decydować się na styropian EPS?

Jednym z podstawowych zarzutów wobec styropianu grafitowego EPS jest wysoka reakcyjność tego materiału na światło słoneczne. Oznacza to, że nie należy stosować go na intensywnie nasłonecznionych powierzchniach. Okazuje się jednak, że możliwe jest zabezpieczenie wykonanej w ten sposób fasady budynku. Wystarczy zadbać o właściwy stopień zacienienia, a płyty będą spełniały swoją funkcję.

Podobnie, jak w przypadku innych typów styropianu, także w przypadku EPS bardzo ważny jest dobór odpowiednich sposobów obróbki i właściwych narzędzi. Styropian EPS jest bowiem stosunkowo miękki i mało odporny na uszkodzenia.

Styropian XPS – kiedy to dobry wybór?

Ta odmiana styropianu przyda się, jeśli chcemy obłożyć nią większe powierzchnie. Standardowy wymiar pojedynczej płyty to bowiem 600 x 1250 mm. XPS to dobry wybór również wtedy, gdy zależy nam na odpowiedniej izolacji termicznej. W porównaniu do styropianu EPS cechuje go bowiem niższy współczynnik przewodzenia ciepła.

Co ważne, elementy wykonane ze styropianu XPS są odporne na mróz i wilgoć. Warto o tym pamiętać, jeśli mamy w planach zastosowanie go do konstrukcji elementów zewnętrznych.

Wady styropianu XPS. Delikatność i nie tylko

Wybierając styropian XPS, musimy liczyć się z tym, że nie uchroni nas on przed nadmiernym natężeniem dźwięków. Jest on też wyjątkowo wrażliwy na uszkodzenia m.in. w formie wgnieceń. Czy jednak oznacza to, że styropianu XPS nie warto stosować podczas budowy lub renowacji wnętrz i elewacji budynków? Na szczęście nie. Wystarczy zastosować odpowiednie produkty i właściwie przeprowadzić prace montażowe, aby styropian XPS sprawdzał się przez lata.

Artykuł powstał na podstawie opisów hurtowni styropianu Styro24.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
364 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *