fbpx
Budowa domu

Styropian do ocieplania ścian – poznaj jego właściwości

• Zakładki: 10


Tani, lekki i odporny na wodę – to główne cechy polistyrenu, czyli materiału budowlanego, znanego jako styropian. Jeśli dodać, że styropian ma również świetne właściwości termoizolacyjne stanie się jasne, dlaczego jest najpopularniejszym materiałem do ocieplenia domu. Poznaj jego cechy oraz możliwe zastosowanie.

Styropian EPS, nazywany fachowo polistyrenem ekspandowanym, to materiał powstający w wyniku spieniania granulek polistyrenu. W trakcie produkcji w jego porach zamyka się powietrze. To właśnie dzięki temu styropian ma tak dobrą izolacyjność termiczną.

Izolacja: styropian ciepły, bo napowietrzony

Powietrze stanowi 98% objętości styropianu. Osiąga on dzięki temu współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,031 do 0,042 W/(mK), przy czym im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej. Styropian to też chyba jedyny materiał budowlany, którego izolacyjność termiczna poprawia się wraz ze wzrostem gęstości. Jednym ze sposobów weryfikacji jakości styropianu jest sprawdzenie jego wagi. Najlżejszy jest styropian fasadowy, który powinien charakteryzować się jak najlepszą izolacyjnością termiczną.  Powinien być wytrzymały na rozciąganie. Nie musi być gęsty i twardy, ponieważ nie przenosi obciążeń. Jednocześnie jego niska waga ułatwia montaż. Styropian Dach/Podłoga powinien być gęstszy i twardszy, a ten typu Parking jeszcze bardziej. Styropiany przenoszące obciążenia powinny mieć odpowiednio wysoką wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu. 

Na izolacyjność powierzchni ocieplonych styropianem ma wpływ nie tylko wartość tego materiału, lecz również dokładność jego ułożenia. Na nic zda się świetna izolacyjność, gdy między płytami powstaną szpary będące mostkami termicznymi, przez które ucieka ciepło z pomieszczeń.

Napowietrzony, lecz nienasiąkliwy

Kulki styropianu, mimo że mają strukturę mikroporowatą, są dosyć szczelne i chłoną wodę tylko w ograniczonym stopniu. Nasiąkliwość nie jest istotnym parametrem w odniesieniu do płyt styropianu fasadowego, które nie będą w stałym kontakcie z wodą.

Styropian jest jednak używany również do izolowania fundamentów, podłóg na gruncie, parkingów. Z myślą o tym przeznaczeniu produkuje się więc styropian hydrofobowy (wodoodporny), którego nasiąkliwość bada się po długotrwałym zanurzeniu w wodzie. Określa się 5 klas nasiąkliwości styropianu hydrofobowego oznaczanych symbolem WL(T). Styropian o symbolu WL(T) 1 ma nasiąkliwość do 0,5%. Materiał o klasie WL(T) 5 wykazuje zawartość wody 2,5%.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *