fbpx
Aranżacja wnętrz

Styl orientalny w aranżacji wnętrz – to trzeba wiedzieć!

• Zakładki: 8


Styl orientalny jest ponadczasowy i możemy go spotkać w aranżacji wnętrz już od wieków. Kiedyś ze względu na wysokie koszty na takie urządzenie gabinetu czy sypialni mogli sobie pozwolić tylko różnego rodzaju arystokraci. Dziś styl orientalny jest dostępny dla każdego, warto więc dowiedzieć się o nim kilku podstawowych rzeczy.

Styl orientalny – pochodzenie

Styl orientalny bywa w Polsce nazywany także stylem egzotycznym. Jest to właściwie mieszanka wielu wpływów kulturowych z takich krajów jak Chiny, Indie, Korea, Wietnam oraz Japonia często również z motywami z afrykańskiego Maroka i Tunezji. W Europie moda na orientalizm pojawiła się w XVII wieku i z różnym nasileniem trwa do dzisiaj.

Styl orientalny – kolory

Intensywne kolory to cecha charakterystyczna stylu orientalnego. Najczęściej są to ciepłe odcienie koloru żółtego, pomarańczowego, czerwieni, fioletu a także niebieskiego czy brązowego. Często stosowane jest barwione na ciemny kolor drewno. W mniejszych ilościach jako dodatki często pojawią się też kolor złoty, srebrny oraz czarny.

Styl orientalny – materiały

Styl orientalny charakteryzuje się szerokim wykorzystaniem tkanin w wystroju wnętrza. Zazwyczaj są to jedwab albo aksamit, ale mogą to także być tkaniny z lnu czy bawełny. W równie dużych ilościach stosowane jest drewno – najlepiej egzotyczne gatunki takie jak na przykład palisander czy też bambus. Bardzo dekoracyjne są metalowe elementy o lekkim ażurowym wzorze.

Styl orientalny – wzory

Najbardziej charakterystyczne dla stylu orientalnego są wzory naturalne, czyli wszelkiego rodzaju wizerunki roślin – zwłaszcza kwiatów, zwierząt – często ptaków. Istotną częścią stylu są także powtarzające się motywy geometryczne, które mogą pojawić się właściwie w każdym miejscu.

Styl orientalny – najczęściej stosowane elementy

Przy urządzaniu mieszkania w stylu orientalnym stosujemy wiele jego elementów. Najczęściej są to drewniane meble – barwione na ciemne kolory z rzeźbionymi elementami. Orientalnymi akcentami, które możemy wprowadzić łatwo i szybko do każdego wnętrza są dywany z arabskimi wzorami, ceramiczne wazy lub misy a także wielobarwne poduszki. Wschodni klimat zapewnią także parawany zarówno te z rzeźbionego drewna jak i te z papieru lub materiału ozdobione pięknymi malunkami. Bardzo modne są również wszelkiego rodzaju kosze, maty czy rolety z plecionki z bambusa czy trawy morskiej.

Styl orientalny to niezliczone bogactwo pomysłów, ciepłych kolorów i oryginalnych wzorów z którego możemy czerpać przy urządzaniu każdego wnętrza.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *