fbpx
Ciekawe rozwiązania

Stoły ogrodowe – rodzaje, opinie, porady

• Zakładki: 17


Bardzo istotnym elementem aranżacji każdego ogrodu przydomowego są stoły ogrodowe. Przy takim stole możemy miło spędzić wolny czas wraz z rodziną i przyjaciółmi. To doskonałe miejsce na imprezy w czasie letnim, możemy wspólnie spożywać potrawy przyrządzone na grillu.

Stoły ogrodowe mogą być różnej wielkości, wykonane z różnych materiałów. Mamy bardzo duży wybór takich stołów do ogrodu, na taras i na balkon. Zapoznamy się z rodzajami stołów ogrodowych, opiniami na ich temat oraz najlepszymi producentami.

Stoły ogrodowe – najważniejsze informacje

Stół ogrodowy to nieodzowny element przydomowego ogrodu, jeden z najważniejszych mebli ogrodowych. To przy nim spędzamy nasz wolny czas, urządzamy grilla, czy przyjęcia. Ważne więc, aby wybrać najlepszy dla siebie stół do ogrodu, który spełni nasze oczekiwania. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje stołów ogrodowych. Możemy spotkać stoły plastikowe, które cieszą się największą popularnością, stoły drewniane, które mają bardzo szerokie zastosowanie, stoły drewniane, które mogą być z drewnianym lub ze szklanym blatem oraz wykonane z materiałów plecionych, które zyskują coraz większą popularność.

Zakupić możemy stoły ogrodowe w rozmaitych kształtach, formach i rozmiarach. Spotkamy ogrodowe stoły okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne, a nawet ośmiokątne. Mały okrągły stolik kwadratowy lub okrągły przy którym zasiądą dwie osoby to dobre rozwiązanie na przykład jako stolik dla dzieci. Większe stoły owalne, czy prostokątne posłużą jako miejsce spotkań i biesiad. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stół ogrodowy rozkładany, który może być wykonany z różnych materiałów. Stoły ogrodowe mogą nam także posłużyć jako stoły na taras lub na balkon.

Stoły ogrodowe – rodzaje

Metalowe stoły ogrodowe

Metalowe stoły ogrodowe rzadko występują jako w całości wykonane z tego materiału. Zwykle spotykamy się z metalowymi stołami z drewnianym lub ze szklanym blatem. Choć spotykamy także metalowe blaty, najczęściej ażurowe. Materiałem do produkcji metalowych stołów jest żeliwo, stal lub aluminium. Warto zwrócić uwagę na to, że stoły żeliwne i stalowe są bardzo ciężkie, stabilne i trudno je przenosić. Stoły aluminiowe są za to lekkie i mobilne, dzięki czemu możemy je ustawić w dowolnym miejscu. Zarówno stół żeliwny i stalowy niewielkich rozmiarów, jak i stół aluminiowy może być składany.

Stoły do ogrodu wykonane z metalu są bardzo trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji antykorozyjnej będą służyć nam przez długi czas. Stoły metalowe to taki rodzaj mebli ogrodowych, który jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak na przykład silne promieniowanie słoneczne, czy intensywne opady deszczu. Dzięki temu, że są ciężkie, meble żeliwne i stalowe są także odporne na silne podmuchy wiatry i nie będą się przewracać.

Zewnętrzne stoły metalowe najlepiej prezentują się w tradycyjnych aranżacjach ogrodowych i takie modele w stylu tradycyjnym są bardzo popularne. Zwłaszcza modele ażurowe z motywami roślinnymi, artystycznymi mogą nawiązywać do tradycyjnych parkowych i ogrodowych mebli w stylu romantycznym, francuskim, czy angielskim. Taki tradycyjny stół metalowy może występować na przykład jako okrągły stolik ze szklanym blatem, a także jako owalny stół do przyjęć rodzinnych.

W nowoczesnej aranżacji ogrodu dobrze zaprezentują nowoczesne stoły metalowe z drewnianymi blatami. Taki stół może być składany. Nowoczesny metalowy stół to także stół ogrodowy szklany ze stelażem aluminiowym. Aluminiowe meble do ogrodu są lekkie i łatwe w przenoszeniu. Doskonałym rozwiązaniem są także nowoczesne stoły aluminiowe mające proste kształty z blatami przypominającymi drewniane deski. Tego typu stoły najlepiej wyglądają w różnych odcieniach grafitu i szarości. Okrągły stół ogrodowy szklany z aluminiowym stelażem może posłużyć jako stół tarasowy lub balkonowy.

Plastikowe stoły ogrodowe

Największą popularnością wśród materiałów do produkcji stołów i innych mebli ogrodowych cieszą się tworzywa sztuczne. Plastikowe stoły ogrodowe są lekkie, co umożliwia ich przenoszenie i ustawianie w dowolnym miejscu. Stoły ogrodowe wykonane z PCV są również odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, jak na przykład opady, wilgoć i promieniowanie UV. Są stosunkowo tanie. Stoły takie mogą pękać i przewracać się przy podmuchach wiatru. Stoły takie mogą występować w różnych rozmiarach i kształtach, od okrągłych, przez owalne, kwadratowe, prostokątne, po ośmiokątne. Dostępne są w różnych ciekawych kolorach. Mały stolik z PCV posłuży także jako stolik na taras, balkon lub stolik dla dzieci.

Drewniane stoły ogrodowe

Najstarszym używanym materiałem do produkcji mebli ogrodowych jest drewno. Stoły drewniane zawsze idealnie wkomponowują się w każdy ogród. Jeżeli regularnie zadbamy o konserwację takich mebli będą one nam służyć przez wiele lat. Stoły drewniane są stosunkowo ciężkie i trudno je przenosić, jednak dzięki swojej wadze są też stabilne. Mogą być wykonane z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Stoły ogrodowe mogą być wykonane z rodzimych gatunków drewna lub z drewna egzotycznego. Popularne gatunki rodzimego drewna służące do produkcji mebli dąb, buk, olcha oraz sosna. Wśród gatunków drewna egzotycznego spotkamy na przykład mahoń i meranti. Drewno egzotyczne jest bardziej odporne na czynniki atmosferyczne od gatunków rodzimych, przez co jest także droższe.

Tradycyjne stoły ogrodowe zwykle wykonywane są z drewna rodzimego, choć nie jest to regułą. Popularne są zwłaszcza stoły w stylu góralskim oraz nawiązujące do staropolskich motywów dworskich, czy regionalnych. Nowoczesne stoły drewniane cechują proste kształty. Stoły drewniane występują w rozmaitych kształtach, mogą być okrągłe, owalne, kwadratowe, czy prostokątne. Mniejsze stoły drewniane mogą być składane.

Stoły ogrodowe plecione

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również ogrodowe stoły plecione. Możemy spotkać takie stoły wykonane z rattanu, a technorattanu i wikliny. Stoły wykonane z tych materiałów są lekkie i można je zastosować zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej aranżacji ogrodu.

Stoły ogrodowe – najlepsi producenci

Do najlepszych producentów mebli ogrodowych należą takie firmy, jak między innymi Cloveris, Curver, Oltre, czy ZUMM. Wybór artykułów tych uznanych firm jest gwarancją najwyższej jakości. Stoły do ogrodu zakupić można w sklepach ogrodniczych, w sprzedaży internetowej, a także w wielkopowierzchniowych marketach budowlanych i ogrodniczych jak np. Castorama, Obi czy Leroy Merlin.

Stoły ogrodowe to taki element wystroju ogrodów przydomowych, przy którym urządzamy grilla, spotkania ze znajomymi i z rodziną, czy po prostu spędzamy wolny czas, wypoczywamy. Dostępne w sprzedaży są różna rodzaje takich stołów. Możemy wybierać pomiędzy stołami z PCV, drewnianymi, plecionymi lub metalowymi. Możemy spotkać mały okrągły stoliczek ze szklanym blatem, stół ogrody rozkładany, stoły owalne, kwadratowe, prostokątne, a nawet ośmiokątne, Stół ogrodowy może nam również posłużyć jako stół tarasowy, czy stoliczek balkonowy.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *