fbpx
Ciekawe rozwiązania

Stół z żywicą epoksydową, czyli historia pisana przeciwnościami

• Zakładki: 34


Tam, gdzie drewno w swej najczystszej postaci – pełne niedoskonałości, pęknięć i przebarwień – spotyka się z przezroczystą lub barwioną żywicą epoksydową, dzieje się magia. Meble, których historia pisana jest przeciwnościami, stanowią nie tylko modny dodatek wnętrz, nadający charakteru aranżacjom, ale również ocierają się o sztukę. Nieoczywiste piękno intryguje, zachwyca i z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie i rzesze miłośników.

Gdzie klasyczni stolarze widzą problem, tam stolarze-artyści widzą szansę.  Wydobycie z drewna tego, co najlepsze wiąże się z pełną akceptacją jego natury. Każdy sęk staje się szansą na stworzenie w pełni unikatowego dzieła sztuki. Zatopione w żywicy nierówności oraz przebarwienia zostają uwypuklone i podkreślone. Z połączenia naturalnego surowca i materiału syntetycznego powstaje mebel o hipnotyzującej urodzie i wyjątkowej trwałości. Żywica dodaje głębi drewnu, jednocześnie tworząc gładką powierzchnię, idealną do codziennego użytkowania.

projekt Drew Mat

Moc żywicy

Żywica epoksydowa jest syntetycznym materiałem, którego używa się przede wszystkim w budownictwie (do tworzenia podłóg oraz zabezpieczania drewna). Jego potencjał kilka dekad temu odkryła jedna z najlepszych polskich artystek Magdalena Abakanowicz. Zaczęła używać żywicy epoksydowej do utwardzenia form kształtowanych z juty. Duża wytrzymałość materiału, zdolność do tworzenia gładkich powierzchni bez spoin oraz nietopliwość spowodowały, że po żywicę upomniały się przemysły meblarski i biżuteryjny.  Z jej właściwości korzysta się także w szkutnictwie i przemyśle fotograficznym.

Dlaczego stół drewniany z żywicy epoksydowej to dobry wybór?

Meble z drewna z żywicą epoksydową to spełnienie marzeń designerów i doskonały, pod względem jakości oraz wyglądu, produkt. W transparentnej przestrzeni, która scala drewno, można zamknąć mikroświat, osobiste pamiątki lub własną sztukę. Mamy zatem do czynienia z produktem wysoce personalizowanym. Niezwykła uroda mebla, która sprawia, że nie sposób przejść obok niego obojętnie to nie jedyna zaleta połączenia dwóch materiałów. Żywica epoksydowa tworzy twardą powierzchnię o właściwościach antystatycznych (nie przyciąga kurzu i sierści zwierząt). Jest odporna na wilgoć, plamy spowodowane wylaniem cieczy, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Nie poddaje się nawet bardzo intensywnej eksploatacji i jest bardzo łatwa w konserwacji. Powierzchnia jest odporna na stłuczenia, więc obecność dzieci w domu nie wpłynie negatywnie na piękno mebla.

Do jakich wnętrz?

Możliwość panowania nad niemal każdym detalem stołu – od wymiaru, przez kolor żywicy, na materiale nóg i dodatkach skończywszy – sprawia, że stół z żywicą epoksydową pasuje w zasadzie do każdego wnętrza. Jego naturalnym środowiskiem będą wnętrza w stylu skandynawskim, japandi i wabi-sabi. W takiej przestrzeni stół będzie prezentować się niczym jeden z elementów przyrody, naturalny komponent. Obiekt o niejednoznacznej strukturze i nieoczywistej urodzie zapewnia duże możliwości aranżacyjne.

Jak zrobić stół rzeczny?

Stoły, które powstają z połączenia drewnianej, na ogół grubej, deski z żywicą epoksydową, najczęściej barwioną na morski kolor turkusu, to tak zwane rzeczne stoły (z ang. river table). Do ich produkcji stosuje się pojedynczą deskę z oflisem, czyli taką, która posiada nieregularne krawędzie, a czasem nawet korę, pozostawioną na brzegach. Deskę należy przeciąć wzdłuż przez sam środek, a następnie odwrócić dwie części drewna krawędzią oflisu ku środkowi. W ten sposób uzyskujemy równą krawędź stołu i kształt rzeki pośrodku.

projekt W&M

Czyszczenie i przygotowywanie żywicy

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie i uregulowanie krawędzi oflisu, która będzie tworzyć koryto rzeki. Kora stanowi zagrożenie dla trwałości stołu, ponieważ żywica epoksydowa może przyczepić się do niej i oderwać ją od drewna przy lekkim poruszeniu stołu. Należy usunąć korę widoczną na krawędziach oflisu i zetrzeć krawędzie papierem ściernym. Żywicę mieszamy z utwardzaczem i dodajemy (bądź nie, w zależności od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt) niebieski barwnik. Sprawi on, że żywica będzie wyglądać jak płynąca przez blat woda. By materiały połączyły się, musimy użyć wkrętarki i mieszadła.

Zalewanie żywicą

Do przygotowanej wcześniej formy na stół (z płyt PVC) wkładamy deski (dwie części), a następnie zalewamy żywicą. Proces ten dzielimy na etapy. Jednorazowo wylewamy ok. 1 cm preparatu i pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie wylewamy warstwę końcową trochę ponad poziom drewna, tak by możliwe było szlifowania powierzchni. Jeśli pojawią się pęcherzyki powietrza w żywicy, ostrożnie usuwamy je za pomocą opalarki. Żywica wypełni nie tylko przerwę między deskami, ale również pozostałe naturalne wgłębienia w drewnie, pęknięcia, gwarantując tym samym idealnie równy blat.

Szlifowanie blatu i mocowanie nóg

Gdy zyskamy pewność, że ostatnia warstwa żywicy wyschła i stwardniała, przechodzimy do szlifowania na sucho. Po wyrównaniu powierzchni, za pomocą mokrej polerki nadajemy naszego stolikowi gładką, subtelnie połyskującą powierzchnię.  Blat można zalakierować, używając specjalnego lakieru do żywicy epoksydowej. Ostatnim krokiem jest osadzenie blatu na stelażu. Za pomocą frezarki wiercimy otwory w blacie i mocujemy nogi.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
691 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *