fbpx
Budowa domu

Sposoby na nieczystości przy braku kanalizacji

• Zakładki: 18


Najwygodniejszą formą pozbywania się ścieków jest bezobsługowa i bezproblemowa kanalizacja. Niestety dostęp do sieci kanalizacyjnej nie zawsze jest możliwy. Wielu deweloperów oraz indywidualnych inwestorów musi w takiej sytuacji znaleźć inne rozwiązanie. Możliwości jest kilka.

  • Tradycyjne szambo, czyli duży bezodpływowy i najczęściej betonowy zbiornik, do którego odprowadzane są ścieki. Raz na 3-4 tygodnie przyjeżdża szambiarka, która wybiera nieczystości, w innym wypadku może dojść do przepełnienia zbiornika, co będzie skutkować powrotem ścieków do Twoich kratek odpływowych.
  • Przydomowa oczyszczalnia – rozwiązanie ekologiczne i niemal bezobsługowe. Proces oczyszczania ścieków odbywa się w zbiorniku z udziałem bakterii tlenowych i beztlenowych. Powstała w efekcie tego woda jest neutralna dla środowiska i można ją ponownie wykorzystać np. do podlewania ogrodu lub odprowadzić do gruntu, cieków wodnych, systemu drenażowego, studni chłonnych. Ekipę do opróżniania oczyszczalni ścieków trzeba wzywać jedynie raz na 9 miesięcy.
  • Szambo ekologiczne – jest bardziej rozbudowane niż prosta przydomowa oczyszczalnia, a procesy gnilne odbywają się nie w jednym zbiorniku, lecz w różnych sekcjach. Szambo ekologiczne to również  określenie stosowane do oczyszczalni drenażowych. Z uwagi na swoją budowę, takie szambo wymaga sporej działki, szczególnie że trzeba uwzględnić odpowiednie odległości od innych zabudowań, drogi itp.

Zarówno przydomowa oczyszczalnia, jak i szambo ekologiczne, to rozwiązania łatwe w obsłudze, tanie w eksploatacji i uwzględniające troskę o środowisko.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *