fbpx
Budowa domu

Silikon szklarski – istotne kwestie

• Zakładki: 7


Silikony to kategoria produktów budowlanych, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Wśród nich na sklepowych półkach można dostrzec silikon szklarski – zdecydowanie najrzadziej używany produkt z tej kategorii. Jakie jest zastosowanie silikonu szklarskiego i który produkt jest najbardziej godny uwagi?

Silikon szklarski – zastosowanie

Silikon szklarski wyróżnia się na tle innych silikonów kwaśnych bardzo wysoką przyczepnością do powierzchni gładkich. Dlatego tak świetnie sprawdza się do uszczelniania okien i innych powierzchni szklanych. Co ważne, silikon szklarski wykazuje również przyczepność do powierzchni porowatych, w tym także do drewna, cegły, powierzchni emaliowanych i ceramicznych.

Wydaje się, że silikon szklarski nadaje się szczególnie do uszczelniania okien czy innych powierzchni szklanych, na przykład do akwarium, jednak może być wykorzystany do innych prac: fugowanie płytek ceramicznych czy uszczelnianie instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Ten rodzaj silikonu jest bardzo odporny na temperaturę, nie straszne mu ani zimno, ani gorąco – wytrzymuje temperaturę -60 – 200 stopni Celsjusza.

Silikon szklarski nie nadaje się w żaden sposób do PCV. Dlatego nie używa się go do okien plastikowych, a jedynie do aluminiowych lub drewnianych. Należy zastosować go bezpośrednio na ramę, niemalowaną lub pomalowaną farbą akrylową.

Silikon szklarski a inne silikony

Wszystkie silikony można podzielić na dwie kategorie: kwaśne i neutralne. Podział jest związany ze sposobem zasychania. Silikon szklarski, czy inaczej silikon okienny to tylko jeden rodzaj z kategorii kwaśnych. Są to silikony o szybkim czasie wiązania i typowym, octowym zapachu. Jednak nie nadaje się do stosowania na tworzywach sztucznych. W tej kategorii znajdują się także akryle sanitarne (silikon sanitarny) i silikon wysokotemperaturowy. Akryle sanitarne są bardzo odporne na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, więc należy je stosować w łazienkach. Silikon wysokotemperaturowy nadaje się do zastosowania w piecach czy instalacjach grzewczych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *