fbpx
Aranżacja wnętrz

Ściany szklane i podłogi szklane – zalety i wady

• Zakładki: 76 • Komentarz: 5


Szkło to materiał chętnie wykorzystywany w architekturze i aranżacji wnętrz. Szkło hartowane na ściany jest powszechnie stosowane zarówno w budownictwie biurowym, jak i mieszkalnym. Ściany szklane to innowacyjne rozwiązanie i nowoczesny design. Czy ściana szklana ma inne walory poza wizualnymi? Jakie są wady podłogi ze szkła? Na te pytania odpowiemy wyczerpująco w naszym artykule.

Ściany szklane i podłogi szklane – zalety

Szkło hartowane na ściany jest chętnie stosowane ze względu na jego trwałość i wysokie walory estetyczne. Podłogi ze szkła hartowanego są wytrzymałe i odporne na zarysowania. Jakie są jeszcze inne zalety nowoczesnego designu?

Nowoczesny klimat dzięki szklanym ścianom

To zdecydowanie jedna z większych zalet, jakie posiada ściana ze szkła lub podłoga szklana. Szklane ściany nadają wnętrzu unikalny charakter. Ich zastosowanie w domu sprawi, że nabierze on niepowtarzalnego charakteru. Szklane ścianki działowe sprawdzą się świetnie również w biurze. Pracownicy czują się lepiej w pomieszczeniach dopracowanych pod względem wizualnym – dzięki czemu pracują efektywniej. Podłogi szklane są chętnie budowane w każdym nowoczesnym mieszkaniu. Takie rozwiązanie pasuje idealnie do wnętrz stawiających na minimalizm.

szklane ściany – minimalizm

Optyczne powiększenie pomieszczeń

Ściana szklana idealnie sprawdzi się w ciasnych i niewielkich pomieszczeniach. Szkło nada takiemu miejscu lekkości i sprawi, że będzie wyglądało na bardziej przestronne. Jeśli obok tego zadbamy o odpowiedni dobór kolorów, umeblowanie czy rozmieszczenie luster – to powiększymy każdy pokój w mieszkaniu.

Więcej światła

Kolejną zaletą, jaką posiada ściana ze szkła, to przepuszczalność promieni słonecznych. Dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu szklanych ścianek działowych – w całym budynku może być jasno nawet przez cały dzień.

szklane ściany w mieszkaniu

Przepiękne widoki

Warto zdecydować się na zamontowanie ściany ze szkła w miejscu, gdzie mamy widok na las, park lub inną przyjemną dla oka panoramę. Dzięki temu pośród murów możemy otoczyć się zielenią. Taki widok na pewno wprawi nas w dobry nastrój i pomoże uporać się ze stresem całego dnia. Dzięki podłodze ze szkła spacerowanie po domu może nabrać niepowtarzalnego charakteru. Pomiędzy warstwy szkła można wstawić realistyczne zdjęcia cyfrowe – i uzyskać wspaniały efekt np. spaceru po łące kwiatów albo nad przepaścią.

Podłoga i ściana ze szkła – jakie ma wady?

Podstawową wadą ścian ze szkła i podłóg szklanych jest ich minimalistyczny i nieco zimny design. Taki typ aranżacji wnętrz nie przypadnie do gustu każdemu. Dlatego przed zamontowaniem ściany ze szkła warto dobrze zastanowić się nad jej wkomponowaniem w architekturę budynku.

Czyszczenie ścian ze szkła

Ściany i podłogi wykonane ze szkła wymagają regularnego czyszczenia i pielęgnacji. By zachowały estetyczny wygląd warto co kilka dni przetrzeć je miękką ściereczką oraz płynem do czyszczenia szyb i luster. Wówczas pozbędziemy się odcisków palców, stóp, czy zacieków. Niezaprzeczalną zaletą szkła w domu jest łatwość utrzymania higienicznych warunków. Utrzymane w czystości szklane podłogi są idealnym rozwiązaniem do domów alergików. Brak na nich roztoczy, grzybów czy pleśni.

szklane ściany w domu

Dla ekstrawertyków

Montując ściany ze szkła należy mieć na uwadze to, że są przeźroczyste. Transparentność może być dość uciążliwa na co dzień, warto więc pomyśleć o montażu eleganckich rolet lub żaluzji. Poza tym, kto powiedział, że szkło musi być zupełnie przeźroczyste? W ofercie wielu firm zajmujących się zabudowaniami szklanymi znajdziemy szklane ściany ze szkła barwionego lub grawerowanego. Jest też możliwość wykonania ściany lub podłogi z kolorowym nadrukiem 3D. Folię z nadrukiem umieszcza się pomiędzy dwie tafle szkła. Dzięki temu barwy są niezwykle intensywne i głębokie.

Uwaga szkło!

Szklane schody i szklane podłogi mogą być czasem niebezpieczne – szczególnie gdy są mokre. Powierzchnie szklane są bardzo śliskie gdy rozleje się na nie woda lub gdy mamy mokre obuwie. Dlatego jeżeli obawiacie się niekontrolowanego poślizgu połóżcie w strategicznych miejscach i na stopniach specjalne antypoślizgowe maty. Często możemy znaleźć przeźroczyste maty, które nie wpłyną na stylistykę wnętrza, a zwiększą bezpieczeństwo.

Schody i ściany wykonane ze szkła wnoszą wiele światła do wnętrz domu. Odpowiednio zamontowane i pielęgnowane, będą służyć nam przez długie lata. A Wy co sądzicie o takim rozwiązaniu w stylizacji wnętrz?

tagi: szklane ściany, ściana ze szkła, szklana ściana, ściana szklana, szkło hartowane na ściany, ściany wykonane ze szkła

comments icon5 komentarzy
5 komentarze
547 wyświetleń
bookmark icon

5 thoughts on “Ściany szklane i podłogi szklane – zalety i wady

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane