fbpx
Budowa domu

Ściana trójwarstwowa – budowa, zalety i wady

• Zakładki: 10


Jeśli nie chcesz, aby rachunki za ogrzewanie domu pewnego dnia sprawiły, że zaczniesz żałować chwili, w której zdecydowałeś się na wybudowanie go, musisz położyć duży nacisk na izolacyjność termiczną ścian. To przez nie ucieka blisko 20-30% ciepła. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym cieplejsza ściana. Przepisy określają, że współczynnik przenikania ciepła w przypadku ścian nie powinien przekraczać 0,23 W/(m²·K). Uzyskasz ten parametr, stawiając zarówno jedno-, dwu-, jak i trójwarstwowe ściany. W tym artykule skupimy się na tych ostatnich.

Jak wygląda konstrukcja ściany trójwarstwowej?

Ściana trójwarstwowa jest najbardziej złożonym rodzajem konstrukcji ściennej spotykanym w budownictwie jednorodzinnym. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z 3 warstw.

  • Warstwa nośna – czyli po prostu mur, wykonany z pustaków lub bloczków betonu komórkowego, odpowiedzialny za przenoszenie i rozkładanie obciążeń. Możesz również sięgnąć po silikaty wapienne lub zastosować keramzytobeton.
  • Warstwa izolacyjna – to termoizolacja w postaci wełny lub styropianu, zapewniająca niższy współczynnik przenikania ciepła dla całej przegrody. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki poliuretanowej.
  • Warstwa osłonowa – to po prostu elewacja wykonana z cegieł klinkierowych lub silikatowych, a także betonowych bloczków elewacyjnych, kamienia i desek elewacyjnych. Pełni jednocześnie funkcję dekoracyjną, decydując o estetyce budynku. Jedną z najczęściej stosowanych kombinacji jest pustak ceramiczny o grubości 25 cm, warstwa wełny mineralnej o grubości 12 cm, szczelina wentylacyjna oraz cegła klinkierowa 12 cm jako warstwa elewacyjna.

Zalety ściany trójwarstwowej

Na pierwsze miejsce wybija się ciepłochronność. Wynika ona przede wszystkim z tego, że ściana zabezpieczona jest przed przenikaniem ciepła na zewnątrz przez warstwę okładziny. Dużym atutem jest również możliwość  kumulowania  ciepła w warstwie konstrukcyjnej, dzięki umieszczeniu ocieplenia pomiędzy okładziną a murem nośnym. Powoduje to wysoką bezwładność termiczną budynku. Co w praktyce oznacza, że latem dom nagrzewa się wolno, a zimą wolno wychładza. W domu ze ścianami trójwarstwowymi możesz zatem zaoszczędzić zarówno na ogrzewaniu, jak i klimatyzacji.  Takie ściany są również bardziej stabilne niż wersje dwu- i jednowarstwowe, więc korzystnie wpływają na trwałość budynku, chroniąc dom przed czynnikami atmosferycznymi. Ściany trójwarstwowe charakteryzują się t znakomitą izolacją akustyczną, o estetycznym wyglądzie nie wspominając.

Jakie są wady ściany trójwarstwowej?

Po stronie wad zapisujemy koszty. Ze wszystkich typów ścian jest to rozwiązanie najdroższe. Ich stawianie zajmuje więcej czasu, a błędy konstrukcyjne, czyli nieprawidłowe wykonanie przerwy wentylacyjnej pomiędzy warstwą elewacyjną a termoizolacją, może odebrać tym ścianom moce, za które są cenione.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *