fbpx
Aranżacja wnętrz

Schody zabiegowe – czym są i gdzie stosować?

• Zakładki: 7


Aby twój dom był funkcjonalny, przy wyborze schodów nie możesz kierować się wyłącznie estetyką. Każdy typ konstrukcji ma swoje zalety i wady. Czy schody zabiegowe to rozwiązanie na miarę twoich potrzeb? Mamy nadzieję, że po lekturze artykułu będziesz znać odpowiedź na to pytanie.

Czym są schody zabiegowe?

To konstrukcja z biegiem skręcającym pod kątem prostym. Mówiąc (pisząc) prościej, to takie schody, które na zakręcie i przy zmianie kierunku wchodzenia posiadają stopnie o kształcie trapezów lub trójkątów. Osoba idąca po schodach stąpa po stopniach, które zwężają się w kierunku osi schodów.  Właśnie dzięki zmiennej szerokości schodów i brakowi podestów, konstrukcja zajmuje mało miejsca. Jeśli spojrzymy na rzut poziomy takiej konstrukcji, przypomina ona odwrócona litery U lub L. Tego typu schody sprawdzą się w domach, w których ograniczona powierzchnia stanowi wyzwanie.  Choć mogą być mniej wygodne niż inne rodzaje schodów, możliwość dowolnego wykończenia powoduje, że mamy do czynienia z rozwiązaniem atrakcyjnym. Warto podkreślić, że mogą, ale nie muszą.  Im więcej mamy miejsca, tym kąt skręcania biegu będzie większy, a schody wygodniejsze.

Nie dla wszystkich…

Schody zabiegowe można zbudować na różnych konstrukcjach. Niewątpliwie na ich korzyść przemawia cena. Są tańsze niż schody proste, kręcone, spiralne, wachlarzowe itp. Po stronie wad wpiszemy wąski bieg, który sprawia, że nie poleca się budowania schodów zabiegów w domach, w których mieszkają osoby starsze lub z niepełnosprawnością ruchową. Mogą też stanowić zagrożenie dla szalejących, nadaktywnych dzieci. Utrudniają wnoszenie mebli na piętro, a mijanie się dwóch osób to prawdziwe mission impossible.

Rodzaje materiałów

Schody zabiegowe mogą być wykonane na wiele sposobów. Najczęściej spotyka się schody zabiegowe na konstrukcji drewnianej. Idealnie sprawdzają się w domach zaaranżowanych w sposób klasyczny, nowoczesny i minimalistyczny.  Nieco mniej popularne są schody zabiegowe metalowe, gdyż nie komponują się z każdym stylem wystroju wnętrza. Pasują do raczej surowych aranżacji, więc decydują się na nie właściciele wnętrz w stylu loftowym i industrialnym. Schody zabiegowe z betonu architektonicznego pokrytego drewnem sprawdzą się w każdym wnętrzu, który potrzebuje elementu wprowadzającego ciepłą atmosferę.

Schody zabiegowe – gdzie się sprawdzą?

Schody zabiegowe sprawdzą się tak naprawdę wszędzie. Można je stosować zarówno wewnątrz – jako schody między piętrami domu, prowadzące na antresolę lub poddasze – jak i na zewnątrz – jako schody wejściowe.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
168 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *