fbpx
Aranżacja wnętrz

Schody młynarskie – czym są i gdzie można je stosować?

• Zakładki: 11


Niezależnie od tego, czy potrzebujesz prostych schodów roboczych na czas prowadzenia prac wykończeniowych w domu, czy też dekoracyjnego wejścia na piętro, schody młynarskie spełnią twoje potrzeby zarówno w zakresie funkcjonalności, jak i estetyki. Poznaj zalety i wady schodów o naprawdę prostej konstrukcji.

Charakterystyka schodów młynarskich

Do produkcji schodów młynarskich najczęściej wykorzystuje się drewno iglaste – sosnę lub świerk. Niezwykle prosta konstrukcja składa się dwóch belek bocznych, zwanych policzkami lub wangami i osadzonych między nimi poziomych stopnic, zwanych trepami. Schody o podobnej konstrukcji  stosowane były w młynach  i stąd ich nazwa.  Takie schody można postawić z dala od ściany. Górę belek opiera się na stropie, a dół na podłodze parteru. Schody młynarskie mogą nie mieć poręczy, choć na ogół jest ona umieszczona tylko z jednej strony.  Schody z komponentów, które należy złożyć w całość, można zakupić w dowolnym markecie budowlanym. Mają one uniwersalny wymiar. Istnieje możliwość zamówienia schodów na wymiar u miejscowego stolarza. Jest to jednak na tyle prosta konstrukcja, że osoby mające pewne doświadczenie w zakresie prac z użyciem drewna, poradzą sobie z wykonaniem takich schodów.

W jakich wnętrzach dobrze sprawdzą się schody młynarskie?

Schody młynarskie najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, których wysokość nie przekracza 3 metrów. Im większa odległość pomiędzy kondygnacjami, tym więcej miejsca zajmować będą schody. Schody przeznaczone do pomieszczeń o wysokość do 3 metrów, w praktyce nawet 2,8 m, zbudowane są z belek o długości 300-330 cm, szerokości ok. 30 cm i grubość 3-5 cm. Stopnice mają grubość ok. 3 cm, głębokość 15-20 cm i szerokość 60, 70, 80 (czasami nawet 90).

Rodzaje schodów młynarskich

schody kacze

Ze względu na konstrukcję stopnic, schody młynarskie możemy podzielić na ażurowe oraz pełne. W przypadku schodów ażurowych przestrzenie pomiędzy kolejnymi stopnicami są puste, dzięki czemu, same schody odznaczają się większą lekkością, zapewniając również więcej miejsca na postawienie stopy. Schody pełne charakteryzują się zabudowaną przestrzenią między stopnicami. Komfort wchodzenia jest mniejszy, ale schody stają się bardziej dekoracyjne. W schodach kaczych naprzemienne stosuje się stopnice na lewą i prawą nogę. Ten typ schodów sprawdza się w małych wnętrzach. Schody młynarskie dzielimy również na jednobiegowe i zabiegowe ze skrętem biegu schodów pod kątem 90 stopni.

Zalety schodów młynarskich

  • Schody można wykonać samodzielnie lub zakupić w markecie budowlanym.
  • Są solidne (po zaimpregnowaniu zwiększa się ich odporność na ścieranie), eleganckie i nie wymagają podpierania na ścianie.
  • To jedna z najtańszych konstrukcji schodowych.
  • Pasują do różnych stylów aranżacji wnętrz, a szczególnie dobrze się czują we wnętrzach tradycyjnych, skandynawskich, minimalistycznych i góralskich.
  • Sprawdzają się zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach.

Wady schodów młynarskich

  • Ze względu na prostotę konstrukcji nie stanowią pierwszego wyboru we wnętrzach zaprojektowanych nowocześnie i ultranowocześnie. 
  • Są wykonane z drewna, więc możliwości urozmaicenia ich wyglądu są ograniczone. Nie oznacza to jednak, że w ogóle ich nie ma.
  • Gorzej sobie radzą we wnętrzach powyżej 3 metrów wysokości.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
133 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *