fbpx
Aranżacja wnętrz

Schody drewniane na betonie – sprawdź najciekawsze rozwiązania!

• Zakładki: 15


Wielu ma w planach budowę schodów. Jednak powstaje pytanie, na jakie schody najlepiej się zdecydować? Zacznijmy więc od bardzo popularnych schodów betonowych, na które zamontować można jesionowe, bukowe czy inne drewniane trepy.

Tak właśnie powstają schody drewniane na beton, które łączą nowoczesność z funkcjonalnością. Zobaczmy więc, jakie są ich rodzaje oraz jakie są ceny schodów dębowych, bukowych, sosnowych czy z jesionu.

Schody drewniane na beton – najważniejsze informacje

Przy budowie drewnianych schodów wewnętrznych istotne jest to, by materiał, z którego wykończone są one, był odporny na zniszczenia, dlatego, że schodząc i wchodząc po schodach, po pewnym czasie możemy zauważyć już wytarcie od naszych stóp. Dodatkowo podstopnica schodów na beton, narażona jest na zabrudzenia np. od czubków butów, dlatego polecane jest wykonanie schodów dywanowych tak, by podstopnice były pokryte farbą ceramiczną, której nie szkodzi szorowanie.

Na stopnice i podstopnice możemy użyć dwóch takich samych rodzajów drewna, np. wykonać schody dębowe, ale mamy możliwość mieszania materiałów. Dlatego też wiele osób wykonuje np. schody dębowe lub bukowe, przy czym ich podstopnica to np. jesion. Dodatkowo można wykorzystać do podstopnic ceramikę, która jest odporna na zabrudzenia. Wtedy jednak powinniśmy przyłożyć bardzo dużą uwagę do tego, jak wyglądają styki płaszczyzn, ponieważ drewno i ceramika pracują w inny sposób i inaczej reagują na temperatury i wilgotność powietrza.

Schody drewniane na beton – rodzaje

Schody na beton dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: schody drabiniaste, schody policzkowe, dywanowe oraz schody kręte. Nowoczesne schody drabiniaste są ażurowe i charakterystyczne jest dla nich to, że zbudowane są z dwóch belek policzkowych i zamocowanych do nich stopnic. Zwykle są one jednak schodami prowadzącymi na strych lub do piwnicy.

Schody policzkowe złożone są z dwóch belek policzkowych, podstopnic i stopnic. Policzki mają zwykle 5 cm grubości, a ich wysokość jest zależna od tego, jaki jest wymiar stopni, ale zwykle jest to około 30 cm. Stopnie w schodach policzkowych są grubości 4-6 cm, podstopnice mają natomiast 2-3 cm.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *