fbpx
Aranżacja wnętrz

Salon w stylu rustykalnym – porady, inspiracje

• Zakładki: 48


Urokliwe dworki w cichej okolicy, spacery pośród pól uprawnych, posiadłości wiejskie wzniesione z naturalnych materiałów. To wszystko przywodzi na myśl wakacyjny klimat, sielski wypoczynek i spokój ducha. Sporo osób pragnie odczuwać te pozytywne emocja na co dzień, w związku z tym dużą popularnością cieszą się aranżacje w stylu folklorystycznym – rustykalnym.

Taki oryginalny styl rustykalny daje wiele możliwości aranżacyjnych. Do tego jego ciepła i przytulna forma sprzyja budowaniu klimatu rodzinnego. Podpowiadamy, jak przenieść taki styl do swojego mieszkania lub domu. Oto kilka porad i inspiracji, jak urządzić salon w stylu rustykalnym.

Aranżacja salonu w stylu rustykalnym – postarzane drewno i wysłużony kamień

Charakter aranżacji wnętrza w bardzo dużym stopniu definiują zastosowane w nim materiały – zaś wnętrza rustykalne stawiają przede wszystkim na surowce tradycyjne. Podłoga może zostać np. pokryta parkietem z naturalnego drewna z mocno zarysowaną strukturę. Świetnie zaprezentuje się też finezyjnie ułożona posadzka wykonana z porowatego kamienia, a także płytki stylizowane na klasyczną terakotę. Co warte zaznaczenia, styl rustykalny pozwala na pewne niedoskonałości, w związku z tym dobrym akcentem może być drewno bogate w sęki czy nieregularne pęknięcia. Taka konwencja umożliwia wyeksponowanie elementów, które w większości przypadków dekoratorzy chcą ukryć. W szczególności warto zwrócić uwagę na drewniane belki, które tworzą konstrukcję dachu, a także na nieotynkowane ściany z szorstkim, wapiennym wykończeniem – podkreślenie takiego rodzaju detali świetnie uzupełnia wnętrze folkowego salonu.

Jakie meble wybrać do salonu w stylu rustykalnym?

Unikalny klimat wnętrzom rustykalnym nadaje przede wszystkim oryginalne wyposażenie. Już od wejścia do salonu powinno ono zwracać uwagę gości. Decydując się na aranżacją salonu w stylu rustykalnym możemy sobie pozwolić na zastosowanie takich mebli, których z zasady byłoby ciężko wkomponować w nowoczesne przestrzenie. Zamiast komody sprawdzi się np. drewniany kufer, a zamiast typowej witryny możemy postawić przeszklony kredens. Strefa wypoczynkowa może być wzbogacona o bujany fotela, np. tuż przy sofie. Świetnie zaprezentuje się fotel bujany na szerokich płozach z wykończeniem z ręcznie plecionej wikliny lub rattanu. Tradycyjne krzesła drewniane świetnie skomponują się ze stołem rzeźbionym, a blat z surowych desek będzie kolejnym miłym nawiązaniem do natury.

Salon w stylu folkowym w mieszkaniu w bloku

Pozornie wydawać się może, że klimaty rustykalne są całkowicie zarezerwowane domów pośród pól, gdzieś na całkowitym uboczu – jednak nic bardziej mylnego! Rzeczywiście styl rustykalny najlepiej prezentuje się w odrestaurowanym dworku, czy chałupie wiejskiej, lecz jego różne elementy można z powodzeniem przenieść nawet do miejskich salonów w blokach. W takich mieszkaniach można postawić na wysłużone meble, albo ich odpowiedniki sztucznie postarzane. Warto też postawić na umiejętnie dobrane dodatki – te można konsekwentnie wprowadzać nie tylko w samym salonie, lecz też w kuchni oraz jadalni.

Tkaniny, jak np. wełniane pledy, haftowane zasłony czy lniane narzuty doskonale sprawdzą się to ożywienia przestrzeni salonu w stylu rustykalnym – nadadzą one mnóstwo ciepła. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym może się okazać ustawienie za przeszklonym frontem witryny albo kredensu weków czy konfitur. Uzyskamy w ten sposób efekt niepowtarzalnego klimatu wiejskiej spiżarni. Kolejnym akcentem, którego nie może zabraknąć jest wszelkiego rodzaju rękodzieło – oryginalne robótki ręczne, chodniki z tkanymi wzorami, koronkowe obrusy – popularna cepelia. Świetnie sprawdzi się też ceramika zdobiona motywami ludowymi, a także gliniane donice oraz wazy.

Czego powinno się unikać aranżując salon w stylu rustykalnym?

W przypadku każdego stylu aranżacyjnego, wkalkulowane są też różnego rodzaju ograniczenia. Jeśli chcemy urządzić salon w stylu folkowym, powinniśmy w pierwszej kolejności zrezygnować ze sztucznych materiałów. Plastikowe elementy będą się gryzły z naturalnymi tkaninami i innym naturalnym materiałami. W takiej aranżacji zdecydowanie nie sprawdzą się też jaskrawe kolory (salon rustykalny to głównie odcienie brązów oraz zieleni, co ma nawiązywać do barw występujących w naturze). Trzeba też będzie zrezygnować z zimnego światła LEDowego na rzecz ciepłego oświetlenia z tradycyjnych żarówek oraz świec. W takiej aranżacji odradzamy też stosowanie błyszczących powierzchni, a także mocno kontrastujących zestawień szkła oraz zimnego metalu. Należy podkreślić, że sielski klimat to przede wszystkim ciepła i przytulna atmosfera, a to dają miękkie tkaniny oraz nawiązania do natury.

Trzymanie się przyjętej konwencji, a przy tym umiejętny dobór dodatków pozwolą na zbudowanie nastrojowego klimatu w salonie. Zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. W takiej aranżacji miło będzie odpoczywać i znaleźć chwilę dla siebie.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *