fbpx
Ciekawe rozwiązania

Rolety rzymskie – najważniejsze kwestie, co trzeba wiedzieć?

• Zakładki: 16


Rolety rzymskie, są bardzo popularnym rozwiązaniem do przysłaniania okien. Żaluzje – rolety rzymskie są praktyczne i estetyczne, dzięki czemu mogą być stosowane w kuchni, a także w salonie i innych pomieszczeniach. Przedstawiamy rodzaje rolet rzymskich, materiały, z jakich są wykonywane, a także ich zastosowanie.

Żaluzje rzymskie, a właściwie rolety rzymskie

Żaluzje rzymskie to popularna choć pod względem technicznym nieprawidłowa nazwa jaką mają rolety rzymskie, inna ich często używana nazwa to zasłony rzymskie. Rolety – żaluzje rzymskie charakteryzują się wysoką estetyką i elegancją, dzięki czemu są wykorzystywane jako rolety rzymskie do kuchni, do salonu, czy do pokoju dziecięcego. Dają wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki swojemu wyglądowi mogą stanowić rozwiązanie pośrednie pomiędzy firankami, zasłonami a typowymi żaluzjami, czy roletami takimi jak rolety dzień noc, czy żaluzje pionowe. Mogą doskonale imitować zasłony i firanki. Stanowią one bardzo dobrą zasłonę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, czy przechodniów, a także ochronę przed promieniami słonecznymi i co za tym idzie zbyt wysoką temperaturą w pomiesczeniach.

Rolety rzymskie wytwarzane są z różnych materiałów. Mogą to być różnego rodzaju tkaniny, a spotkać się można również z żaluzjami – roletami rzymskimi bambusowymi. Cechą charakterystyczną rolet rzymskich jest to, że materiał, z którego są wykonane zawsze przy ich zwijaniu estetycznie się układa. Rolety – żaluzje rzymskie, mogą być udekorowane falbanką, frędzlami, a także nie posiadać żadnych dodatkowych dekoracji. Popularne rodzaje rolet rzymskich to z fiszbinami lub bez nich. Zasłony rzymskie dostępne są także w różnych wzorach i kolorach, od eleganckich, stonowanych barw, przez kolory mocne i jaskrawe po szare i białe.

Rolety rzymskie są łatwe w podnoszeniu oraz opuszczaniu do oczekiwanej wysokości, posiadają z boku specjalne wplecione linki oraz łańcuszki, które umożliwiają rozwijanie i zwijanie rolety rzymskiej. Rolety rzymskie, podobnie jak rolety dzień noc, a w przeciwieństwie do typowych żaluzji drewnianych, są także łatwe i szybkie w czyszczeniu. Można je zakupić także na wymiar. Dla osób, które chcą zastosować inny rodzaj rolet, czy żaluzji, bardziej klasyczny rozwiązaniem mogą być żaluzje aluminiowe, rolety dzień noc, żaluzje pionowe, można wybierać także pośród żaluzji drewnianych i wielu innych rozwiązań. Każdy znajdzie optymalne rozwiązanie dla siebie.

Rolety rzymskie – rodzaje

Rolety rzymskie z fiszbinami i bez fiszbin

Pod względem wykończenia i wyglądu rolety – żaluzje rzymskie mogą występować z fiszbinami. To bardzo popularny rodzaj rolet rzymskich. Rolety te posiadają poprzeczne poziome pasy. Rzymska roleta z fiszbinami może je posiadać po zewnętrznej stronie tej rolety lub po stronie wewnętrznej. Fiszbiny zawsze występują w regularnych względem siebie odległościach. Kolejnym rodzajem rolet – żaluzji rzymskich są te, które występują bez fiszbin. Nie są one aż tak popularne jak rolety z fiszbinami. Mają zastosowanie przede wszystkim do małych oraz wąskich okien. W porównaniu do rolet z fiszbinami, rolety rzymskie bez fiszbin układają się bardziej regularnie i składają się gęściej.

Rolety rzymskie z falbanami i bez falban

Pod względem wykończenia i estetyki można także wyróżnić rolety rzymskie z falbanami oraz bez falban. Rolety rzymskie z falbanami mogą posiadać falbany proste lub faliste. Żaluzje rolety rzymskie bez falban nie posiadają ich wcale.

Rolety rzymskie rodzaje ze względu na sposób montażu

Rolety rzymskie są łatwe w montażu, a montaż przeprowadzić można na kilka sposobów. Mogą być montowane na okno, a właściwie na jego skrzydło, można je także montować na karnisz, do sufitu lub do ściany. Mogą być także montowane w kasecie. Te wszystkie sposoby montażu: na okno, na karnisz, do sufitu, do ściany, w kasecie, mają swoje zarówno wady, jak i zalety.

Rolety rzymskie rodzaje ze względu na materiał

Rolety rzymskie wykonywane są z różnych rodzajów materiałów, do tkanin naturalnych, takich jak na przykład bawełna przez tkaniny sztuczne, jak poliamid lub poliester, połączenia tych tkanin, aż po rolety bambusowe. Popularne są także rzymskie rolety organdynowe oraz wykonane z woalu Dostępnych jest wiele ciekawych wzorów w rożnych stylach, mogą być także gładkie i dostępne są w przeróżnych kolorach, od jaskrawych, mocnych kolorów, przez stonowane, eleganckie barwy po szare oraz białe.

Rolety rzymskie – zastosowanie

W przypadku pokojów dziecięcych sprawdzą się jaskrawe kolory i wyraziste wzory, na przykład z postaciami z kreskówek. Do salonu sprawdzą się stonowane, eleganckie kolory i wzory delikatne, takie jak na przykład koniczyna marokańska. W przypadku sypialni dobrym rozwiązaniem są wzory naturalne, na przykład roślinne. Do kuchni sprawdzą się wzory delikatne, nawiązujące do wystroju kuchni.

Rolety żaluzje rzymskie to rozwiązanie do przysłaniania okien, które jest bardzo estetyczne i praktyczne. Sprawdza się jako rolety rzymskie do kuchni, salonu, sypialni, czy pokoju dziecięcego. Mogą być montowane na karnisz, na ścianę, na sufit , na okno, lub w kasecie, dostępne są różne ciekawe wzory i kolory, jaskrawe, stonowane, szare, czy białe. Dostępne są także w sprzedaży na wymiar. Można je zakupić w specjalistycznych sklepach, w Internecie, czy w marketach budowlanych, jak na przykład Ikea, rolety rzymskie w Ikea są wysokiej jakości. Dla osób, które chcą się zdecydować na inny rodzaj rolet czy żaluzji dobrym rozwiązaniem są żaluzje pionowe, żaluzje aluminiowe, mogą także wybierać spośród żaluzji drewnianych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
82 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *