fbpx
Ciekawe rozwiązania

Rolety plisowane okienne – opis, porady użytkowe

• Zakładki: 15


Żaluzje plisowane, których poprawna nazwa to rolety plisowane są bardzo praktycznym rozwiązaniem. To rolety okienne, które sprawdzają się bardzo dobrze między innymi w przypadku okien dachowych. Przedstawiamy rodzaje żaluzji – rolet plisowanych, a także ich właściwości, i zastosowanie.

Żaluzje plisowane, czyli właściwie rolety plisowane

Żaluzje plisowane to popularna, choć błędna w technicznym ujęciu nazwa rolet plisowanych. Inne nazwy, z którymi można się spotkać to plisy oraz rolety harmonijkowe i nie do końca poprawnie żaluzje harmonijkowe. Rolety – żaluzje plisowane działają w ten sposób, że przemieszczają się w kierunku góra – dół. Daje to możliwość regulowania dopływu światła słonecznego do pomieszczeń., gdyż w zależności od potrzeb lub upodobania możemy nimi zasłonić dowolny fragment okna. Są one nowoczesnym i bardzo eleganckim odpowiednikiem zazdrostek. Plisy to rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w przypadku okien do poddaszy. Żaluzje, rolety harmonijkowe mogą być montowane na różne sposoby, funkcjonować na różne sposoby i być wykonane z różnych materiałów.

Przy zwijaniu składają się w harmonijkę, stąd nazwa żaluzje harmonijkowe, czy rolety harmonijkowe. Dostępne są takie rolety jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Mogą być wolnowiszące bez prowadnic i kasaty, a także z kasetą i prowadnicami. Plisy można montować metodą inwazyjną oraz bezinwazyjną. Montowane inwazyjnie wymagają wywiercenia w ramie okiennej otworów o głębokości do 1,2 cm, jeżeli więc szyba znajduje się płycej w ramie stosuje się specjalne nakładki. Dzięki temu, że tak montowane żaluzje – rolety plisowane trzymają się Mocno okien, można bez problemu otwierać okno na oścież. W przypadku plis montowanych metodą bezinwazyjną korzysta się ze specjalnych haczyków do montażu, które mniej solidnie trzymają się ramy okna, w związku z czym trzeba uważać przy ich szerokim otwieraniu. Obie metody montażu są szybkie i łatwe.

Przy korzystaniu z ty rolet okiennych powinniśmy pamiętać, aby nie pozostawiać ich na długi czas rozwiniętych, gdyż materiały, tkanin, z których są wykonywane pozostając przez długi czas w pozycji wyprostowanej mogą się odkształcać, sprawiać problemy przy ich zwijaniu i po prostu brzydko wyglądać. Osoby, które chcą na swoich oknach zastosować rolety okienne, powinny także przemyśleć zakup takich rozwiązać jak rolety dzień noc, czyli inaczej żaluzje dzień noc. Rolety dzień noc to alternatywa dla rolet plisowanych, a wśród nich możemy wybierać między innymi spośród żaluzji aluminiowych lub wybrać żaluzje drewniane.

Żaluzje – rolety plisowane – rodzaje

Rolety – żaluzje plisowane wolnowiszące

Wewnętrzne plisowane rolety – żaluzje harmonijkowe można zakupić między innymi w wersji wolnowiszącej. Takie rolety okienne sprawdzają się przede wszystkim w przypadku przeszkleń o bardzo dużych powierzchniach, na przykład przy oknach tarasowych, balkonowych. Nie są one zaopatrzone w prowadnice, a materiał swobodnie zwisa pod swoim ciężarem. Mogą być wykonane na specjalne zamówienie na wymiar. Są one montowane w ten sposób, że belka mocowana jest na górze na stałe, a plisa porusza się góra – dół. W przypadku tych rolet – żaluzji plisowanych zawsze pozostaje odstęp pomiędzy szybą a roletą, a w związku z tym mamy do czynienia z prześwitem.

Rolety – żaluzje plisowane z prowadnicami w kasecie

Rolety – żaluzje plisowane mogą także występować ze specjalnymi prowadnicami oraz kasetami. Elementy te wykonywane są zazwyczaj z PCV lub z aluminium. Kaseta służy do tego, aby znajdowała się w nich roleta po zwinięciu, złożeniu i nie osiadał na niej kusz, natomiast w prowadnicy znajdują się skrajne elementy harmonijkowego materiału, co sprawia, że nie pozostają odstępy i prześwity. Dzięki tym praktycznym rozwiązaniom zastosowanym w roletach plisowanych z prowadnicą i kasetą sprawdzają się one doskonale do okien dachowych i wśród tych użytkowników mają świetne opinie. Rolety tego typu zawsze wymagają montażu inwazyjnego. Można

Rolety – żaluzje plisowane jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Kolejnym rodzajami żaluzji – rolet plisowanych są rolety jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Rolety plisowane jednofunkcyjne składają się zawsze do góry i pozostawiają możliwość odsłonięcia wybranego fragmentu okna po jego stronie dolnej. Natomiast rolety plisowane dwufunkcyjne otwierają się zarówno do góry, jak i do dołu. To rozwiązanie bardziej nowatorskie, a także bardziej funkcjonalne i cechuje się dużą elegancją.

Rolety – żaluzje plisowane – materiały, kolory, estetyka wykonania

Żaluzje – rolety plisowane to rozwiązanie bardzo eleganckie i wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, tkanin. Spotykamy więc tkaniny naturalne oraz tkaniny sztuczne, dzianiny, a popularne są także włókna bambusowe. Rolety – żaluzje plisowane są łatwe w utrzymaniu czystości, można je swobodnie prać ręcznie. Materiały na plisy mogą mieć różną kolorystykę, wzory oraz stopień zaciemnienia. Wybór jest bardzo duży.

Żaluzje – rolety plisowane – podsumowanie

Rolety – żaluzje plisowane są eleganckie i bardzo praktyczne. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku okien poddaszowych i jako takie rozwiązanie mają świetne opinie. Wykonywane są z różnego rodzaju tkanin i zwijają się w harmonijkę. Jeżeli chcemy w naszym domu zastosować żaluzje drewniane lub zastanawiamy się nad zastosowaniem żaluzji aluminiowych, najlepszym rozwiązaniem będą inne rolety – rolety dzień noc. Tego typu rolety okienne występują w postaci żaluzji aluminiowych, a także jako żaluzje drewniane.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *