Poszukujesz osłon na swoje okno i nie wiesz, który system wybrać? Poniżej przedstawiono różne rodzaje rolet i żaluzji wraz z ich charakterystycznymi cechami. Zapewne poniższe informacje okażą się bardzo pomocne w wstępnym rekonesansie w świecie rolet i żaluzji.
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie łączą funkcjonalność klasycznych rolet tkaninowych z dekoracyjnym charakterem zasłon. Taka osłona uszyta jest z tkanin, które po pociągnięciu za sznureczek złożą się falami tworząc dekoracyjne fale. Mogą one zostać wzmocnione fiszbinami z przodu lub tyłu, dzięki którym materiał złoży się równomiernie.
Rolety austriackie
Rolety austriackie są alternatywą dla zasłon. Ich cechą charakterystyczną jest dekoracyjność, która idealnie będzie pasować do aranżacji w stylu klasycznym. Posiadają one obfite marszczenia – po pociągnięciu za sznurek tkanina nie zwija się, ale tworzy dekoracyjne fałdy.
Rolety plisowane
Rolety plisowane (plisy) dostępne są w formie harmonijek wolnowiszących lub w prowadnicach. Są one dedykowane do okien zarówno typowych, prostokątnych jak i w nietypowych kształtach (plisami można przysłonić okno trójkątne, okrągłe lub trapezowe).
Rolety dachowe
Na oknach połaciowych nie można przytwierdzić klasycznych rolet wolnowiszących lub w kasecie, ponieważ tkaniny pod kątem źle by się układały. Rozwiązaniem problemu są specjalne rolety do okien dachowych. Są to systemy wyposażone w sprężyny, które utrzymują materiał tuż przy szybie.
Rolety wolnowiszące i mini roletki
Rolety wolnowiszące to tkaniny doklejone do rolki, którą przytwierdza się do ściany nad oknem lub do futryny. Takie osłony często są prowadzone za pomocą systemu żyłkowego, który przylega wzdłuż do ramy okna ( tę opcję nazywamy mini roletami). W ten sposób tkanina ładnie układa się tuż przy szybie.
Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne nie tylko chronią wnętrza przed promieniami słonecznymi i spojrzeniami przechodniów, ale i mogą stanowić barierę antywłamaniową. Na rynku dostępne są rolety naokienne, natynkowe, podtynkowe oraz typu RKS. Rolety zewnętrzne mogą posiadać sterowanie mechaniczne lub elektryczne (mechanizm z silnikiem lub sterowany za pomocą fal radiowych).
Rolety w kasecie
Rolety w kasecie to tkaniny połączone z dwoma prowadnicami, które przytwierdzają materiał tuż przy szybie. Mechanizm można przykręcić lub przykleić do skrzydła okiennego. Tkanina jest szczelnie zamknięta wewnątrz kasety, dzięki czemu nie blaknie pod wpływem słońca i wolniej się niszczy niż rolety wolnowiszące. Kasety najczęściej wykonane są z PCV lub aluminium.
Żaluzje pionowe – verticale
Verticale – żaluzje pionowe – to żaluzje wykonane z pionowych pasów (plisów, lameli). Producenci wykorzystują paski drewniane, tkaninowe, z drewna, PCV lub aluminium (najczęściej pokrytego lakierem). Paski od dołu łączy się za pomocą łańcuszków lub sznureczków, dzięki czemu tworzą one jednolitą osłonę. Łańcuszek lub sznurek jest połączony z szyną, która pozwala sterować paskami (ręcznie lub automatycznie).
Rolety dzień noc
Rolety typu dzień i noc to osłony wykonane z pasów tkanin zaciemniających i transparentnych. Pomiędzy poszczególnymi paskami producent pozostawia przerwy pozwalające na regulację natężenia światła wpadającego do wnętrza.
Żaluzje drewniane
Drewniane żaluzje szczególnie są polecane do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, ponieważ dodają one aranżacji ciepła. Osłonę tworzą poziomo ułożone lamele wykonane z różnych gatunków drewna.
Żaluzje aluminiowe
Żaluzje aluminiowe to klasyczna osłona okienna, która największym zainteresowaniem cieszyła się przed laty. Obecnie powoli ustępują one roletom tkaninowym oraz verticale. Warto jednak podkreślić, ze system ten jest łatwy do utrzymania w czystości i odporny na wodę, dlatego dobrze może sprawdzić się w kuchni lub łazience.