fbpx
Aranżacja wnętrz

Rodzaje zasłon dekoracyjnych

• Zakładki: 8


Krótkie, długie, plisowane, obszyte, zaciemniające, tworzące „kałuże” na podłodze, bawełniane, satynowe, welurowe.  Ilość rozwiązań pozwalających na zasłonięcie okna jest naprawdę duża. Zasadniczo wyróżniamy trzy główne rodzaje zasłon: dekoracyjne, zaciemniające oraz panelowe. Różnią się przede wszystkim pełnioną funkcją. W tym artykule skupimy się na zasłonach dekoracyjnych, by ułatwić ci wybór.

Zasłony niczym kałuże (typu puddle)

Wyjątkowo długie zasłony „kałużowe” na podłodze tworzą efekt sukni balowej. Najlepiej sprawdzają się w przypadku dużych okien. Pomagają uzyskać zarówno naturalny, relaksujący, jak i elegancki wygląd przestrzeni. Wszystko zależy od użytych tkanin. Sprawiają również, że wnętrze wydaje się większe.  Musisz być świadom tego, że materiały z podszewką nie będą tworzyć na podłodze miękkich kałuży.

Zasłony dekoracyjne marszczone

Zasłony na taśmie marszczonej sprawiają, że tkanina układa się w sposób dekoracyjny, tworząc delikatne fale. Ten typ zasłon znakomicie sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu, będąc jego ozdobą.  Najczęściej jednak stosowane są w salonie i sypialni.  Różnorodne rodzaje taśm o odmiennej szerokości i wzorze marszczenia umożliwiają dopasowanie zasłon do wielkości karnisza i indywidualnych preferencji osoby kupującej. Eliminują problem ręcznego upinania ozdobnych zakładek. Z uwagi na szybkość zawieszania, zasłony na taśmie doskonale sprawdzają się nie tylko w domach prywatnych, ale również obiektach użyteczności publicznej, np. hotelach.  Pamiętaj o właściwym wymierzeniu zasłon na taśmie marszczonej.

  • Wysokość – mierzymy od połowy żabek (lub haczyków), do których będą przypięte zasłony, do podłogi lub parapetu. W zależności od miejsca zaczepienia do taśmy należy dodać 2-5 cm do długości zasłon.
  • Szerokość – do szerokości karnisza lub szyny dodajemy od 50 do 100% jego szerokości.

Zasłony dekoracyjne drapowane

Zasłony drapowane to najprostszy sposób na wprowadzenie do wnętrza eleganckich akcentów lub też odświeżenie go. Możesz zdecydować się na gotowe zasłony tego typu, o mniejszej lub większej gęstości marszczenia, lub samodzielnie podjąć się drapowania.

Zasłony dekoracyjne obszyte

Zasłony nie muszą być długie. Niektóre sięgają do wysokości określonego punktu na oknie – zazwyczaj skrzydła okiennego lub spodu listwy wokół okna. Tego typu zasłony na ogół szyte są z lekkich tkanin, takich jak bawełna i muślin, a dół jest obszyty na zakładkę.

Jak dobrać zasłony do stylu aranżacji? 

Zasłony powinny być wykończeniem określonego stylu aranżacji lub nawet stanowić jeden z podstawowych jego elementów. Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym wybieraj zasłony w jednolitych barwach lub o stonowanych wzorach. Aranżacje w stylu glamour dopełniaj bogactwem kolorów i wzorów. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się zarówno jednokolorowe, gładkie zasłony, jak i zasłony o wzorach geometrycznych. Dobrym rozwiązaniem będą również zasłony panelowe. Wzorzyste, delikatne tkaniny przepuszczające dużą ilość światła sprawdzą się w stylu prowansalskim.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *