Sufit podwieszany pozwala urozmaicić przestrzeń pomieszczenia, tym bardziej że w domach raczej nie buduje się go jako płaskiej powierzchni równoległej do stropu, lecz wykorzystuje możliwości kształtowania jego wyglądu.
Rodzaje sufitów podwieszanych
Typów sufitów podwieszanych jest sporo. Nie wszystkie stosuje się w budownictwie mieszkaniowym, w którym nie ma tak dużego znaczenia na przykład nośność konstrukcji, za to istotne są jej niewielki ciężar, łatwość montażu i możliwość kształtowania sufitowej połaci. Jednak nie warto z góry spisywać na straty technologii stosowanych przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej. Zdolny projektant potrafi umiejętnie połączyć różne typy sufitów podwieszanych, co daje często interesujące efekty. Jako przykład udanego mariażu dwóch technologii może służyć sufit wykonany częściowo z płyty gipsowo-kartonowej, a w części z napinanej, transparentnej błony z PVC.
Gipsowo-kartonowe
W domach jednorodzinnych sufity podwieszane najczęściej robi się z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na metalowym stelażu:
- jednopoziomowym (przykręcanym bezpośrednio do stropu) albo
- dwupoziomowym (podwieszonym na wieszakach).
Sufity podwieszane kasetonowe
Zamiast płyt gipsowych stosuje się kwadratowe albo prostokątne kasetony. Konstrukcja nośna wygląda bardzo podobnie. Różnica polega na tym, że kasetony wystarczy wsunąć w profile (mają pasujące do siebie krawędzie). Sufit kasetonowy może być wykonany na dwa sposoby – w pierwszym kasetony tworzą gładką powierzchnię, w drugim profile nośne są widoczne i stanowią element wykończeniowy.Kasetony mogą być wykonane z różnych materiałów (gipsu obłożonego kartonem, wełny mineralnej czy z malowanej proszkowo blachy), w rozmaitych kolorach i fakturach. Kasetony perforowane lepiej izolują akustycznie, gdyż eliminują rezonans w pustce pod stropem.
Sufity podwieszane – zawieszone na wieszakach
Sufity podwieszane z paneli
Panele mogą być drewniane lub wykonane z płyt drewnopochodnych, stalowe, aluminiowe albo z tworzywa sztucznego. Elementy te mogą mieć długość nawet do 6 m. Konstrukcją nośną, podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu, są stalowe profile zamocowane do stropu na wieszakach. Rozmieszcza się je równolegle względem siebie, w odległości od 0,6 do 1 m. Następnie prostopadle do profili nośnych specjalnymi klipsami montuje się panele. W miejscach łączenia elementów można umieścić dodatkowe profile wypełniające lub pozostawić szczelinę. Także w tego typu sufitach montuje się oświetlenie czy nawiewniki klimatyzacji.
Sufity podwieszane napinane
Ich montaż polega na tym, że błonę sufitu (z PVC albo powlekanej tkaniny) napina się na listwach przymocowanych do ścian. Listwy te mogą być wykonane z aluminium albo tworzywa sztucznego. Na rozpiętym suficie wycina się otwory do lamp, wentylacji itp. Sufit napinany nie musi mieć poziomej powierzchni – użycie dodatkowych profili pozwala nadać mu dowolny kształt. Jego zaletą jest możliwość zdemontowania i ponownego montażu oraz całkowita wodoodporność. Jeśli zdarzy się awaria poprowadzonej pod stropem instalacji wodnej, elastyczna błona sufitu zatrzyma wodę, którą można wylać, na przykład przez któryś z otworów pod lampy.