fbpx
Aranżacja wnętrz

Rodzaje płytek gresowych do kuchni i łazienki

• Zakładki: 6


Rodzaj wykończenia płytki gresowej bardzo często determinuje miejsce jej ułożenia. Warto zapoznać się wcześniej z rodzajami wykończenia gresu i przypisanymi im właściwościami. Dzięki temu unikniemy śliskiej posadzki po wyjściu z kąpieli, czy łatwo brudzących się płytek w przedpokoju.

Gres o wykończeniu poler

W wykończeniu typu poler wystepuje gres porcelanowy,  barwiony w masie, z powierzchnią szlifowaną na całej płytce w celu uzyskania połysku. Charakteryzuje się małym współczynnikiem antypoślizgowości (nie nadaje się do łazienek), małą twardością (3-4 w skali Mosa, co znaczy że bardzo łatwo jest go zarysować) oraz podatnością  na zabrudzenia (wspomniane już otwarte pory struktury gresu na skutek polerki). Nie nadaje się na podłogi korytarzowe, wejściowe oraz pomieszczenia o dużym natężeniu ruchu, a także do miejsc podatnych na zabrudzenia.

Gres o wykończeniu półpoler

Jest to również gres porcelanowy, strukturalny (nierówny i z „wżerami”), barwiony w masie, z powierzchnią szlifowaną do uzyskania połysku w taki sposób, aby wierzchołki nierównej powierzchni płytki były wypolerowane, a wgłębienia struktury miały powierzchnię matową. Nadają się na powierzchnie o małym natężeniu ruchu oraz na ściany.

Gres o wykończeniu satyna

Gres porcelanowy barwiony w masie, z powierzchnią szlifowaną na całej płytce do uzyskania półmatu. Jest dość śliski, łatwo się brudzi i rysuje (3-4 w skali Mosa). Podobnie jak gres w wykończeniu poler i półpoler, nie nadaje się na hole wejściowe oraz pomieszczenia o dużym natężeniu ruchu – zwyczajnie, szybko się brudzi.

Gres smaltowany

Gresem smaltowanym określa się gres porcelanowy z wykonaną powierzchnią szkliwioną w końcowym procesie wypału płytki, poprzez krótkotrwałe zwiększenie temperatury. Dzięki temu jest to gres o dużej twardości, odporny na zabrudzenia i ścieranie. Jest wprawdzie mniej odporny na uderzenia (odpryski szkliwa odsłaniają rdzeń płytki), jednak pozycjonuje się na najtrwalszy w towarzystwie pozostałych gresów. Gres smaltowany jest bardzo dobrym materiałem na wszelkie pomieszczenia o średnim natężeniu ruchem. Występuje również w wersji o zwiększonej antypoślizgowości oraz do zastosowania w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.

Gres Lappato

Mianem gresu Lappato określa się gres porcelanowy z powierzchnią polerowaną tarczami osadzonymi elastycznie, dając efekt płytki z połyskiem z nierówną,  pofalowaną powierzchnią. Efekt możliwy do osiągnięcia w gresach barwionych w masie jedno- (gres typu full body) i dwuwarstwowych (gres typu sandwich). Ze względu na technologię wykończenia powierzchni i brak mrozoodporności, nie nadaje się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu oraz na zewnątrz budynków.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *