fbpx
Budowa domu

Rodzaje nadproży

• Zakładki: 11


Nadproże to element konstrukcyjny, który zabezpiecza część ściany znajdującej się nad otworem okiennym, drzwiowym lub np. bramą garażową. Bezpiecznie odprowadza obciążenie na boczne elementy ściany, dzięki czemu zyskujesz pewność, że mur nad dziurą się nie zawali. Belki nadprożowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Ich wybór zależy od specyfiki budynku.  Jakie nadproża stosuje się przy budowie domu?

Nadproże żelbetowe

Jak sama nazwa wskazuje, wykonane jest żelbetonu, czyli mieszanki cementu, wody i kruszywa, która wzmocniona jest stalowym zbrojeniem. Montaż nadproża żelbetowego polega na umieszczeniu nad otworami okiennymi lub drzwiowymi drewnianych szalunków, w których układa się zbrojenie nadproża. Następnie zalewa się je betonem. Szalunki usuwa się po uzyskaniu finalnego kształtu nadproża.

Nadproże stalowe

To gotowe belki stalowe, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnych domach o dużych oknach, gdzie szerokość otworu przekracza 2,5 metra. Są często stosowane w domach o przeszklonych elewacjach.

Nadproże prefabrykowane

To fabrycznie zbrojone belki wykonane z betonu zwykłego, komórkowego lub keramzytobetonu. Do nadproży nieobciążonych stropem wykorzystuje się belki S, do nadproży obciążonych stropem belki N. Belki D służą do ścian działowych. Nadproża prefabrykowane są gotowe do montażu i nie wymagają przerw technologicznych, co pozwala skrócić czas budowy nawet o kilka tygodni.

Nadproże w kształcie litery U zwane kształtkami nadprożowymi

Buduje się z nich zbrojenie, które następnie wypełnia się betonem. Tego typu nadproże sprawdza się w ścianach murowanych lub z betonu komórkowego.

Nadproże strunobetonowe

Jest lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Aktywnie rozkłada na boki obciążenie generowane przez budynek. Jest produkowane z wysokiej jakości betonu.  Odznacza się wysoką wytrzymałością na ściskanie. Może być stosowanie np. nad bramą garażową.

Nadproże drewniane

Wykorzystuje się je przede wszystkim do wykańczania budynków o drewnianej konstrukcji Musi jednak zostać dokładnie zabezpieczone przed wilgocią. Ma formę prostej belki o przekroju prostokąta lub kwadratu. Zazwyczaj używa się drewna klejonego, drewnianej kratownicy lub belki dwuteownikowej.

Nadproża ceglano-żelbetowe

Obecnie można je spotkać niemal wyłącznie w starych budynkach. Współcześnie rzadko korzysta się z takiego rozwiązania. Wokół żelbetowego rdzenia układa się pełne cegły. Po związaniu konstrukcji rozbiera się drewniane szalunki. Nadproże z cegły zapewnia doskonałą termoizolację.

W jaki sposób wykonuje się nadproże?

Nadproża wykonuje się po wymurowaniu ścian i dotarciu do górnej krawędzi otworów okiennych i drzwiowych. W przypadku żelbetowych nadproży najpierw montuje się drewniane szalunki, a następnie umieszcza się w nich pręty zbrojeniowe, zalewając je żelbetonem. Po kilku tygodniach, gdy uzyskamy trwałą konstrukcję, rozbiera się szalunek. W nowych domach często stosuje się gotowe elementy, takie jak prefabrykowane belki żelbetowe, nadproża strunobetonowe czy też belki stalowe. Rodzaj nadproża musi być dobrany do specyfiki budynku, rodzaju okien i rozpiętości otworów.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *