fbpx
Budowa domu

Rodzaje legarów

• Zakładki: 14


Legary są elementem, który wspiera konstrukcję podłogi. Pozwalają na uzyskanie stabilnej podłogi, która nie zapada się, nie skrzypi i świetnie wygląda.  Wybierając legary do montażu, zwróć uwagę na to, z jaką podłogą mają współpracować oraz do jakiego pokrycia mają być one zastosowane.

Rodzaje legarów

Legary najczęściej wykonuje się z drewna modrzewiowego, jesionowego, dębowego, sosnowego i świerczyny. Podziału legarów dokonuje się głównie na podstawie podłoża, na którym mają być umieszczone.

Ślepa podłoga

Rodzaj podłogi, wykonany z użyciem sklejki lub tarcicy płyt OSB. Jeden z materiałów mocuje się do legarów, a następnie wykańcza drewnianą posadzką. 

Podłoga na stropach żelbetowych 

Na stropach układa się legary i podkład, którego zadaniem jest wyrównanie całej konstrukcji i umożliwienie stworzenia funkcjonalnej podłogi. Podkładem mogą być np. płyty OSB. Do usztywnień konstrukcji warto użyć pianki montażowej, a do izolacji przeciwwilgociowej folii lub papy.

Podłoga na stropach drewnianych

Deski na legarach mogą być mocowane bezpośrednio do belek nośnych lub mocowane na legarach, które zostały ułożone w poprzek belek. Pierwszy sposób stosuje się zwykle przy realizacji poddaszy nieużytkowych.

Podłoga na gruncie

Legary układa się na gruncie po uprzednim wypoziomowaniu go na słupkach betonowych. Dzięki temu można umieścić pod deskami odpowiednią ilość izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej, zapewniając również miejsce na swobodną wentylację.

Podłoga w domu szkieletowym 

W tym przypadku legary są nie tylko elementem podłogi, lecz również częścią konstrukcji budynku. Legary nie mogą być mocowane do belek stropowych. Trzeba zastosować usztywnienia w postaci płyt OSB. Do legarów w domu szkieletowym od dołu przytwierdza jest sufit z płyty gipsowej. Wolną przestrzeń wypełnia się izolacją w postaci wełny mineralnej. Górę pokrywa wcześniej wspomniana płyta OSB. Na końcu montuje się posadzkę.

Przy wyborze legarów należy pamiętać, że ich wysokość powinna przekraczać o minimum centymetr wysokość warstwy izolacyjnej. Z kolei długość powinna być o 4 centymetry mniejsza niż wielkość odległości pomiędzy ścianami.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *