fbpx
Ogród

Rodzaje kosiarek do trawy – wyjaśniamy

• Zakładki: 11


Która kosiarka jest właściwa do naszego ogrodu? Jakie funkcje powinna posiadać? To zależy przede wszystkim od indywidualnego zapotrzebowania. Jaki rodzaj trawnika posiadamy i jaka jest jego wielkość? Trawnik rodzinny czy ozdobny? Każdy rodzaj trawnika wymaga odpowiedniej kosiarki. Różnice w technice cięcia i rodzaju napędu mogą stać się pomocne przy wyborze urządzenia.

Rodzaje kosiarek do trawy

Przy zakupie nowej kosiarki należy kierować się swoimi, indywidualnymi potrzebami. Generalnie wyróżniamy trzy typy kosiarek:

Kosiarka bębnowa: wyróżnia się czystym i gładkim cięciem, ponieważ działa na takiej samej zasadzie jak nożyczki. Noże są osadzone na bębnie lub walcu. Kosiarka bębnowa może ścinać trawę bardzo krótko. Idealnie nadaje się do wypielęgnowanych trawników ozdobnych

Kosiarka rotacyjna: jest najczęściej używaną kosiarką. Trawę tną obracające się z dużą prędkością noże. Kosiarki rotacyjne idealnie nadają się do ogrodów użytkowych i rodzinnych, ale można je również wykorzystywać do ogrodów ozdobnych.

Kosiarka z funkcją mielenia ściętej trawy: W kosiarkach rotacyjnych odpowiednie ukształtowanie noży oraz obudowa kosiarki wytwarza strumień powietrza wciągający źdźbła w obszar pracy ostrzy, które następnie wielokrotnie rozdrabniają je na małe kawałki. W ten sposób trawa zostaje na trawniku i stanowi naturalny nawóz. Stosując kosiarkę z funkcją mielenia(mulczowania) ściętej trawy należy przycinać murawę częściej – dwa razy w tygodniu – tak, aby przed ponownym koszeniem trawa nie była zbyt wysoka. Dzięki temu na trawniku pozostaje niewielka ilość ściętej masy i zostanie ona optymalnie rozłożona. Mielenie przyczynia się do ochrony trawnika przed wysychaniem.

Podział kosiarek ze względu na zasilanie

Kosiarki do trawy można także podzielić ze względu na rodzaj zasilania:

  • kosiarki akumulatorowe – idealne do małych i średnich ogrodów. Moc akumulatorów jest obecnie tak duża, że takie modele w niczym nie ustępują kosiarkom elektrycznym lub spalinowym. Jednak akumulator pozwala na pracę przez ograniczony czas,
  • kosiarki elektryczne – ciche, tanie oraz niezwykle efektywne. To modele idealne do średnich i małych ogródków. Są łatwe w eksplotacji.
  • kosiarki spalinowe – to kosiarki przeznaczone przede wszystkim do dużych obszarów, na których korzystanie z kabla może sprawiać problemy. Do ich minusów należy wysoka emisja hałasu oraz spalin. 
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *