fbpx
Budowa domu

Rodzaje farb do metalu – wszystko co musisz wiedzieć!

• Zakładki: 12


Farba do metalu będzie niezbędna, gdy zechcesz odnowić ogrodzenie, pokrycie dachowe i rynny, balkonowe balustrady czy domowe poręcze schodów, rury i grzejniki. Dowiedz się, jaką farbę do metalu możesz wybrać.

Jaka farba do metalu będzie najlepsza?

Nie ulega wątpliwości, że farba do metalu powinna być dopasowana przede wszystkim do otoczenia, w jakim znajdują się elementy, które chcesz pomalować. I choć najpopularniejsza jest ta w kolorze czarnym, którą można uznać za uniwersalny wybór, ponieważ świetnie sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, masz w tym aspekcie spore pole do popisu. Możesz zdecydować się też na farbę do metalu w kolorze szarym, czerwonym, zielonym czy niebieskim.

Jeśli chodzi o styl wykończenia, są natomiast do wyboru:

  • farba matowa do metalu,
  • farba półmatowa do metalu,
  • farba błyszcząca.

To, jaka farba do metalu jest najlepsza, zależy jednak od kilku innych czynników. Zanim wybierzesz emalię w konkretnym kolorze i nadającą malowanym elementom określony efekt wykończeniowy, musisz wiedzieć m.in. do jakiej powierzchni nadaje się dany produkt, o czym za chwilę.

Rodzaje farb do metalu – podział ze względu na malowany materiał

Podstawowy podział rozróżnia farby do metalu w zależności od nawierzchni, na którą jest aplikowana emalia. Są to dwie grupy produktów:

  • farby do metali nieżelaznych, czyli do aluminium i metali ocynkowanych: farby akrylowe do metalu, akrylowo-lateksowe, winylowe (poliwinylowe), winylowo-akrylowe;
  • farby do metali żelaznych, czyli farby do stali, żelaza i żeliwa: alkidowe (ftalowe), chlorokauczukowe (gumowe), epoksydowe, poliuretanowe, olejno-alkidowe.

Warto pamiętać, że pierwsza grupa produktów jest stosowana głównie podczas renowacji blachodachówki i elementów orynnowania. Zdecydowanie największą popularnością wśród użytkowników cieszą się w tym przypadku farby akrylowe do metalu, które mają doskonałe działanie antykorozyjne i są wodorozcieńczalne. Ponadto wszystkie farby do metali żelaznych nie wymagają stosowania warstwy podkładowej. A czym dokładnie jest warstwa podkładowa?

Rodzaje farb do metalu – podział ze względu na etapy malowania

Równie ważny jest podział uwzględniający produkty o różnym działaniu, stosowane zgodnie z wieloetapowym zabezpieczaniem i dekoracją malowanego materiału. Biorąc pod uwagę ten proces, można wyróżnić farby do metalu:

  • gruntujące – mają właściwości antykorozyjne, zabezpieczające materiał przed działaniem rdzy;
  • podkładowe – zapewniają dobrą przyczepność farbom dekoracyjnym, które nakłada się na metal jako ostatnie;
  • nawierzchniowe – nadają materiałowi ostateczny wygląd, jeśli chodzi o kolor i styl wykończenia, zabezpieczając finalnie metal przed działaniem szkodliwych substancji i czynników atmosferycznych (w przypadku farb zewnętrznych).

Czy stosowanie trzech oddzielnych produktów zawsze jest konieczne? Choć jeszcze niedawno był to wzorowy model działania, dziś możesz znaleźć produkty, które łączą w sobie cechy wszystkich wymienionych środków, takie jak specjalne farby do metalu na rdzę.

Farba do metalu na rdzę

Wśród produktów dostępnych na sklepowych półkach znajdziesz specjalne farby do metalu na rdzę, czyli uniwersalne produkty nawierzchniowe, które można nakładać bezpośrednio na skorodowany metal. Wybierając taką emalię, nie musisz aplikować wcześniej warstwy gruntującej i podkładowej, ponieważ dzięki specjalnie dobranemu składowi farba do metalu na rdzę charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością.

Farba do metalu na zewnątrz i do wnętrz

Informacje o tym, jakie przeznaczenie ma dana farba do metalu, znajdziesz zawsze na opakowaniu produktu lub w jego opisie na stronie internetowej. To bardzo istotny aspekt, ponieważ niektóre emalie są przeznaczone wyłącznie do stosowania wewnątrz pomieszczeń, a to przez wzgląd na brak odporności na czynniki atmosferyczne, działające destrukcyjnie na tego typu produkt.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *