fbpx
Budowa domu

Rodzaje elektronicznych zamków do drzwi

• Zakładki: 2


Aż 12% włamań do domów jednorodzinnych wiąże się z próbą rozbrojenia zamka w drzwiach frontowych. To wystarczający powód, by zdecydować się na zamki elektroniczne, które są bezpieczniejsze niż zamki mechaniczne otwierane kluczem.  Zapewniają również dużo większą wygodę. Nie musisz nosić przy sobie pęku kluczy i martwić, że brak klucza uniemożliwi ci powrót do domu.

Do jakich drzwi pasują zamki elektroniczne?

Niestety nie każdy typ drzwi może być wyposażony w zamki elektroniczne. Najczęściej ten typ zabezpieczenia stosowany jest w nowym budownictwie, gdy mamy możliwość odpowiedniego przygotowania okablowania i panelu dotykowego. Najlepszym materiałem, z którym w pełni współpracuje system, jest aluminium. Wewnątrz skrzydła drzwi aluminiowych łatwo umieścić okablowanie i komponenty.

Rodzaje zamków elektronicznych

  • Elektroniczna nakładka na tradycyjny zamek – wyposażona jest w system, który pozwala sterować zamkiem. Ten typ zamka nadal można otworzyć przy pomocy klucza. To rozwiązanie nie przyczynia się znacząco do poprawy bezpieczeństwa domu, ale oferuje dużą wygodę.
  • Elektroniczne zamki z wkładką – stanowią integralną część drzwi. Brak wkładki uniemożliwia otwarcie drzwi w sposób tradycyjny. Zamki elektroniczne często łączy się z systemem alarmowym. Kilkukrotna nieudana próba otworzenia drzwi uruchamia alarm.

Zamek elektroniczny z kodem cyfrowym

Ten typ zamka elektronicznego często stosuje się do zabezpieczenia zewnętrznej furtki oraz bramy. Jego zaletą jest prostota. Wystarczy wpisać kod złożony z 4-8 cyfr, by furtka otworzyła się automatycznie.

Drzwi zewnętrzne otwierane odciskiem palca

Żadnych kluczy, brak konieczności pamiętania kodu. Wystarczy zakodowany w urządzeniu odcisk palca. Tego typu rozwiązania stosuje się zwykle przy drzwiach zewnętrznych, w zadaszonych miejscach, dobrze osłoniętych przed deszczem. W momencie wyjazdu na urlop pojawia się konieczność zakodowania nowego odcisku palca osoby, która pod naszą nieobecność ma zajmować się domem, podlewać kwiatki, karmić kota itp. Wadą są problemy z odczytem. Jeśli palec jest lekko wilgotny lub zabrudzony, czytnik nie rozpoznaje linii papilarnych.

Brama garażowa sterowana pilotem lub kartą

W tym rodzaju zamka elektronicznego klucz zastępuje się pilotem albo kartą. Pilot ma duży zasięgu, więc bez problemu otworzy bramę garażową, gdy my jeszcze nie dotarliśmy w okolice podjazdu. Karta lepiej sprawdzi się przy furtce i drzwiach zewnętrznych. Aby umożliwić swobodny dostęp do działki, wystarczy pożyczyć komuś kartę lub pilota.

Zamek elektroniczny sterowany z poziomu aplikacji

W nowoczesnych domach często stosuje się inteligentne zamki sterowane zdalnie za pośrednictwem smartfona lub smartwatcha. Niestety wiąże się z podobnymi ograniczeniami jak w przypadku odcisku palca. Tego typu zamki elektroniczne często posiadają alternatywny sposób otwierania i zamykania: tradycyjny klucz, kod lub kartę.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
4 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.