fbpx
Budowa domu

Robimy wylewkę betonową – cenne porady!

• Zakładki: 11


Konstrukcje ogrodowe, parter domu jednorodzinnego czy piwnica to przykłady inwestycji, podczas których wykonywane są wylewki betonowe bezpośrednio na ziemi. O czym należy pamiętać, wykonując taką wylewkę? Jak zrobić wylewkę betonową na ziemi? W poniższym artykule zostaną przedstawione porady praktyczne dotyczące wylewek betonowych na gruncie.

Jak zrobić wylewkę betonową na ziemi?

Wykonanie wylewki z betonu na gruncie jest ostatnio bardzo często spotykane z wielu powodów. Przede wszystkim takie rozwiązanie jest wykorzystywane podczas budowy domów jednorodzinnych. Znaczna część projektów architektonicznych nie uwzględnia już piwnic czy podpiwniczenia. Dlatego tez parter domu umiejscowiony jest bezpośrednio na ziemi.

Wylewka betonowa na podłożu musi być bardzo dokładnie wykonana, ponieważ wszelkie zaniechania zwiększą ryzyko późniejszych uszkodzeń, a przede wszystkim ułatwią przeniknięcie wilgoci do wnętrza budynku. Dobrze skonstruowana wylewka ma za zadanie chronić przed stratami ciepła, dlatego jednym z istotnych jej elementów będzie warstwa termoizolacyjna.

Beton na gruncie występuje także w przypadku garaży, hal czy magazynów. Można także wykonać sobie wylewkę betonową na ziemi w celu utwardzenia tarasu. Sposób wykonania wylewki będzie zatem zależeć od jej przeznaczenia. W przypadku zamkniętych budynków kolejność warstw w wylewce będzie miała bardzo duże znaczenia. Chcąc jednak zrobić sobie wyłączenie wylewkę betonową jako podłoże w szklarni czy w altance, wymagania budowlane będą inne.

Wylewka betonowa na ziemi – wykonanie krok po kroku

Zanim wyleje się beton, trzeba wyłożyć warstwę podsypki. Jej grubość nie sięga zazwyczaj więcej niż 30-40 cm. W skład podsypki wchodzi żwir i piasek, ponieważ posiadają one dobre właściwości filtracyjne. Ziemia urodzajna niestety takich nie ma, dlatego pierwszą jej warstwę trzeba usunąć na korzyść podsypki. Dobrze jest później wykorzystać zagęszczarkę, która wyrówna grunt i przygotuje go do dalszych prac budowlanych.

Kolejną warstwą będzie płyta betonowa. W przypadku dużych inwestycji wykorzystuje się gotową masę dostarczoną z betoniarni. Jeśli wylewka ma być niewielkich wymiarów, to można przygotować beton samodzielnie na placu budowy. Zamawiając transport gotowego betonu, trzeba najpierw dowiedzieć się, jak obliczyć kubik betonu. To praktyczna wiedza, która dobrze jest znać podobnie jak to, ile wazy cegła jak zbudować ziemiankę czy jak podzielić pokój na dwa bez ściany. Grunt to dobre przygotowanie teoretyczne do podejmowanych prac budowlanych.

Kolejne warstwy wykonuje się już po zadaszeniu budynku, ponieważ mowa tutaj głównie o izolacjach i wylewkach wewnętrznych. W przypadku budowy domu jednorodzinnego tych warstw izolacji będzie kilka. Wśród nich termoizolacja, hydroizolacja czy styropian. Po właściwych ułożeniu wszystkich warstw izolacji i ewentualnie instalacji ogrzewania podłogowego całość zalewa się wylewką przykładowo z jastrychu cementowego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *