fbpx
Budowa domu

Remont domu a podstawowe zasady BHP

• Zakładki: 20


Bez względu na rodzaj i wielkość inwestycji remontowo- budowlanej, niebezpieczeństwa czyhające na wykonujących je ludzi są identyczne. Każdego dnia na placach robót zachodzi mnóstwo zjawisk mogących prowadzić do uszkodzenia ciała robotnika, czy to na skutek upadku przedmiotu z wysokości, stłuczenia kończyny, czy też przebicia stopy. To oznacza, że sprawy BHP w tym sektorze gospodarki należy potraktować szczególnie poważnie. Czy tak jest w istocie? Jakie zasady BHP obowiązują w trakcie remontu domu? Sprawdźmy.

Zasady BHP, przyczyny zagrożeń w pracy

Niestety do wypadków w trakcie wykonywania zadań remontowych i budowlanych najczęściej dochodzi na skutek błędu tzw. czynnika ludzkiego. Oprócz znużenia i rutyny często niewygoda powoduje, że robotnicy nie dostrzegają istniejących na stanowisku pracy zagrożeń.

Z tych powodów mamy do czynienia ze świadomej rezygnacji z zabezpieczeń, jakie oferuje odzież ochronna. Niesłusznie, ponieważ producenci dokładają wszelkich starań, by ubranie poza estetyką wykonania było także praktyczne i wygodne.

Mimo obowiązkowego szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w dalszym ciągu zauważalna jest pewna nonszalancja w podejściu do organizacji pracy, przygotowania stanowisk roboczych oraz zapewnienia odzieży ochronnej.

O ile na porzucone narzędzia i materiały pracodawca bądź inwestor nie mają wielkiego wpływu, o tyle mogą, a nawet powinni zadbać o dostarczenie robotnikom odzieży roboczej, szczególnie w dwóch przypadkach:

  • Jeżeli odzież własna może ulec zniszczeniu;
  • Jeżeli wymagają tego specyficzne warunki technologiczne, sanitarne i BHP.

Obowiązek ten wprost wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku, uściślającego przepisy BHP w zakresie odzieży ochronnej.

Warto w tym miejscu pokusić się o dygresję. Zasady BHP mają na celu podstawowe zabezpieczenie osób wykonujących daną czynność. Posługiwanie się odzieżą ochronną dostępną w internetowym sklepie BHP POL-PAWjest wskazane także przy wykonywaniu wszelkich prac remontowych na terenie własnej posesji. Nie ma przeciwwskazań, by dostępne rękawicekask czy okulary ochronne nabyć jako osoba prywatna. Wysoka jakość wyposażenia sprawi, że będzie on służył przez długie lata.

Obowiązki osób zatrudniających pracowników budowlanych

Decydując się na zatrudnienie pracowników, należy pamiętać o obowiązku dostarczenia odzieży ochronnej, począwszy od wyposażenia chroniącego głowę, dostępnego na https://pol-paw.pl/kaski-helmy-lekkie-robocze-c-34.html, na odpowiednio mocnym i wygodnym obuwiu roboczym skończywszy.

Dodajmy, że poprawnie dobrany kask chroni nie tylko głowę. Spadający przedmiot odbija się od wyprofilowanej powierzchni kasku, omijając pozostałe części ciała. W podobnym kontekście należy rozpatrywać skuteczność pozostały elementów wyposażenia ochronnego.

Obowiązki zatrudniającego:

  • Dostarczenie nieodpłatne odzieży ochronnej;
  • Zapewnienie właściwości ochronnych wydanych środków;
  • Konserwacja i czyszczenie odzieży;
  • W przypadku kiedy pracownik podejmuje się wymienionych czynności we własnym zakresie, należy wypłacić ekwiwalent za środki ochronne i ich czyszczenie.

Odzież ochronna nabyta przez pracownika musi spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa określone w stosownych przepisach.

Zestaw odzieży ochronnej zalecany przy remoncie domu

Nie jest on przypadkowy. Na robotnika, a także na właściciela budynku wykonującego pracę we własnym zakresie czyha wiele niebezpieczeństw.

Mogą to być wspomniane już materiały budowlane znajdujące się na pewnej wysokości. Częstym przypadkiem jest zranienie stopy na skutek nadepnięcia na ostry wystający przedmiot. Nie należy też zapominać o dłoniach narażonych na otarcia, poparzenia i stłuczenia. Szeroki wybór rękawic ochronnych znaleźć można na https://pol-paw.pl/rekawice-i-ochrona-rak-c-2.html.

Zalecana odzież ochronna dla robotników budowlanych:

  • Spodnie robocze z długimi nogawkami;
  • Obuwie z podeszwą antypoślizgową, wzmocnionymi czubkami oraz z wkładkami uniemożliwiającymi przebicie;
  • Kask ochronny;
  • Kamizelka ochronna;
  • Rękawice robocze;
  • Okulary ochronne;
  • Maseczki przeciwpyłowe;
  • Środki ochronne przewidziane na danym stanowisku np. nauszniki, szelki bezpieczeństwa, rękawice ochronne.

Każdy z wymienionych elementów wyposażenia jest niezbędny dla zachowania ogólnej sprawności organizmu, tym bardziej że trudno jest przewidzieć, co może wydarzyć się w trakcie przeprowadzania prac remontowych.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest skuteczna organizacja pracy, uwzględniająca porządek, stosowanie urządzeń zaopatrzonych w stosowne certyfikaty bezpieczeństwa, sprawną instalację elektryczną itp.

Nikt nie przyjmuje a priori, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku w trakcie remontu. Ważne jest, by się do tego zawczasu przygotować.

Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować sobie bezpieczeństwo i nie ma przy tym znaczenia, czy musimy dokonać poważnych prac remontowych, czy tylko kosmetycznych poprawek.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
84 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *