fbpx
Wnętrza

Relaks kilka centymetrów nad ziemią

• Zakładki: 21


Odpoczynek rodem z tropików we własnym ogrodzie, na balkonie, tarasie, przy basenie, w pomieszczeniach zamkniętych lub po prostu gdzieś między drzewami. Miłośnicy spania, sjesty i poobiedniego relaksu lubią to! Zanim zdecydujemy się na zakup hamaka, warto zastanowić się kto i gdzie będzie z niego korzystać. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym modelom, sprawdzając, co mają do zaoferowania.

Dla kogo i do czego?

Musimy zastanowić się, czy wiszące łóżko będzie przeznaczone dla nas, naszych dzieci, mieszkających z nami rodziców lub też gości. Jest to o tyle ważne, że sposób wykonania niektórych rodzajów hamaków nie gwarantuje stabilności, odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, więc zarówno dzieci, jak i osoby starsze mogą mieć problem z korzystaniem z takiego sprzętu, a konkretniej z utrzymaniem się w nim.  Pojawia się też pytanie o to, gdzie chcemy korzystać z takiego hamaka. W przestrzeni domowej lub ogrodowej, a może podczas wakacji, gdzieś na campingu? Hamaki, które mają być wiernymi towarzyszami naszych podróży i jednocześnie strażnikami dobrego snu, powinny być łatwe do złożenia i lekkie. Przy braku możliwości rozwieszenia hamaka między drzewami, powinniśmy rozważyć zakup hamaka ze stelażem, w formie podwieszanego fotela lub w wersji brazylijskiej, który ma drążek z zawieszonym siedziskiem ze sznurka lub tkaniny, a do tego element mocujący.

Zwróć uwagę na…

Aby jak najlepiej dopasować hamak do swoich potrzeb, które uwzględniają zarówno sposób, jak i miejsce odpoczywania, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników – od przeznaczenia, wielkości, materiału, poprzez sposób montażu, dodatki, na spójności aranżacyjnej skończywszy.

Przeznaczenie – ze względu na sposób i miejsce korzystania możemy wyróżnić  dwie grupy hamaków: domowe i turystyczne. Hamak turystyczny różni się od domowego (czy też ogrodowego) wagą i łatwością montażu (są składane).  Najlżejszy model waży zaledwie 200 gramów, przy czym maksymalne obciążenie wynosi 150 kg, co pozwala na komfortowy i bezpieczny wypoczynek.

Wielkość – hamaki mogą być jedno- i dwuosobowe. Te przeznaczone do odpoczynku w pozycji leżącej są większe niż podwieszane lub na stelażu modele do siedzenia.

Materiał – możemy wybierać między hamakami materiałowymi, sznurkowymi i wiklinowymi.  Wśród hamaków materiałowych wyróżniamy te z użyciem naturalnej bawełny, syntetycznego nylonu, jak również wykorzystywanego w przemyśle polipropylenu. Zapewnia on dużą wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, a przy tym zachowuje się i wygląda jak bawełna.

Sposób montażu – hamaki zamieszamy między drzewami (kluczowa jest rozciągliwość materiału, który musi dopasować się do naszej pozycji i kształtu ciała), podwieszamy pod sufitem lub stawiamy w dowolnym miejscu (użycie stelażu).

Dodatki – relaks w bliskiej obecności zbiornika wodnego mogą uprzykrzać komary i inne insekty. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w moskitierę.

Spójność aranżacyjna – to bardzo ważny aspekt, szczególnie gdy chcemy wprowadzić hamak do domu. Decydując się na hamak brazylijski, zwany także krzesłem brazylijskim, musimy zwrócić uwagę na stopień dopasowania do obowiązującej w domu aranżacji. Tego typu hamak wykonywany jest z wielu odmiennych materiałów, co może być zarówno zaletą, jak i wadą.

Ogrodowy hamak sznurkowy

Wszyscy znamy i lubimy hamak pleciony z grubego sznurka.  Przypomina o czasach, w których tak niewiele potrzeba było, by miło spędzić czas i pracować nad wspomnieniami na lata. To nadal jeden z najpopularniejszych modeli. Kosztuje niewiele, gwarantuje wysoki komfort użytkowania, a po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca. Jeśli nie zapomnimy go przezimowaniu go w domu, to posłuży przeze wiele sezonów.

Hamak w domu? Jak najbardziej!

Wypoczynek w domu nigdy nie był prostszy! Brazylijskie hamaki mają postać fotela (krzesła), w którym można przesiadywać godzinami z dobrą książki w ręku i lampą wina na stoliku obok lub też wygodnie się rozłożyć.  Są nie tylko wygodne, ale i mocne. Ponadto występują w różnych kolorach i nie wymagają konserwacji. Możemy wybierać między modelami z podnóżkiem lub podłokietnikami. Niektóre hamaki mają dodatkową funkcję, jaką jest masaż. Są one wypełnione certyfikowanymi kulkami z pianki poliuretanowej.  Dużą popularnością cieszą się plecione (sznurkowe) krzesła z frędzlami, które wprowadzają odrobinę romantycznego klimatu do domu. Dodatkowo mogą być wyposażone w wygodne poduchy. Nic tylko odpoczywać!

Hamaki turystyczne

Survival z hamakiem w tle? Dlaczego nie?! Przenośne łóżka są w pełni dopasowane do potrzeb wczasowiczów i turystów.  Są lekkie i łatwe do zamocowania. Najczęściej wykonane ze spadochronowego nylonu. Producenci sięgają również po inne odporne i łatwe do czyszczenia sztuczne materiały jak polipropylen. Niektóre modele wyposażone są w moskitierę, a inne mają nawet specjalną impregnację odstraszającą owady, co sprawia, że odpoczynek choćby na środku lasu będzie czystą przyjemnością.

Hamaki ze stelażem

Jeden stojak i spełnia się sen o odpoczynku idealnym.  Taki hamak można zamontować dosłownie wszędzie. Możemy zdecydować się na hamak tarasowy ze stelażem, hamak balkonowy ze stelażem oraz modele typowo przeznaczone do ogrodu lub użytku wewnątrz domu. Na dodatek występują w wersji dla dwojga i dla dzieci (mniejsze rozmiary).

Miejski relaks

Hamak balkonowy powinien różnić się wytrzymałością, rozmiarem oraz odpornością na warunki atmosferyczne od tego przeznaczonego do domu. Posiadacze małego balkonu nie muszą rezygnować z tej formy odpoczynku. Na rynku dostępne są również wąskie hamaki, które nie zajmują całej przestrzeni balkonowej.

Podwieszany fotel

Niewątpliwą zaletą hamaka w formie fotela na stelażu, oprócz oczywistych walorów dekoracyjnych, jest brak konieczności mocowania go do wybranej powierzchni.  Można umieścić go w dowolnej części ogrodu, na tarasie czy nawet w domu zawsze i wszędzie, gdy przyjdzie nam ochota na odpoczynek na świeżym powietrzu. Wiszący na stelażu model doskonale zastąpi ogrodową huśtawkę. Siedzisko mające formę otwartego kosza na ogół wzbogacone jest w wygodne poduszki. Ze względu na kształt nie zapewni odpowiedniego komfortu odpoczywania osobie o wzroście powyżej 180 cm. Na rynku znajdziemy wiszące fotele z rattanu, plastiku, drewna i technorattanu.

Hamaki Majów

Tego modelu nie mogło zabraknąć w tym minizestawieniu. Hamaki z Jukatanu to rękodzieło, które rozsławiło Meksyk na całym świecie. Współcześni potomkowie Majów wiedzę na temat tworzenia hamaków mają we krwi, a ze sprzedaży własnoręcznie plecionych hamaków utrzymują się nieraz całe wioski. Wyglądem przypominają luźniejszą siatkę. Dzięki ciasnym splotom są wytrzymałe. Przyciągają oko feerią barw, a ponadto są bardzo wygodne! Jak bardzo? Nowoczesne łóżka wciąż nie wyparły spania w hamaku. W domu potomków Majów to nadal podstawowy mebel.

Hamaki nie tylko dla ludzi

Czy naszym braciom mniejszym nie należy się wypoczynek w komfortowych warunkach? Należy! Dlatego na rynku znajdziemy hamaki dla naszych pupili. Wybieramy je według rozmiaru i gatunku zwierzęcia. Dla królików wersja z trawką do podgryzania, dla kotów z miękkiego pluszu, dla psów z możliwością zawieszenia przy kaloryferze. Świnki morskie, chomiki i szczury też nie będą w tej materii pokrzywdzone.

Podsumowanie

Niemal nieograniczony wybór modeli, o zróżnicowanej formie, która pozwala dopasować hamak do naszych potrzeb i preferencji, oryginalnych wzorach sprawia, że możemy ten prosty mebel wkomponować w każdą aranżację. Niezależnie od tego, na jaki model hamaka zdecydujemy się i czy lubimy wypoczynek w domu, czy jednak pod chmurką, wszystkie hamaki łączy jedno. Nie sposób znaleźć odpowiednio dobry powód, aby wstać, gdy się już w nich położy.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *