fbpx
Ciekawe rozwiązania

Rekuperator z klimatyzacją: co to jest i jak działa?

• Zakładki: 91


Rekuperator pozwala odzyskać energię cieplną z instalacji grzewczej, systemu wentylacji lub klimatyzacji. Proponowane urządzenie poprawia efektywność energetyczną, a tym samym obniża koszty związane z ogrzewaniem lub chłodzeniem. Sprawdź, dlaczego warto zamontować rekuperator z klimatyzacją!

Dlaczego warto zainstalować rekuperator z klimatyzacją?

Prezentowane urządzenie jest projektowany i produkowany zgodnie z zaawansowanymi trendami technologicznymi i nowoczesnym wzornictwem. Rekuperator z klimatyzacją spełnia kryteria programu „Czyste Powietrze”. Zapewnia dostęp świeżego powietrza w budynku, jednocześnie zatrzymuje w nim ciepło. W ten sposób obniża koszty ogrzewania, w niektórych przypadkach nawet o 60 proc. Producent wyposażył wentylację mechaniczną w filtry, które skutecznie usuwają alergeny, zanieczyszczenia i smog.

Dlaczego warto zainstalować rekuperator i wykonać montaż klimatyzacji?

Rekuperator z klimatyzacją nie tylko poprawia efektywność energetyczną, lecz także zwiększa komfort życia mieszkańców. Dodatkowo zmniejsza zależność od paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny, ropa naftowa, czy węgiel brunatny. Dzięki temu chroni ograniczone zasoby naturalne ziemi, a także zmniejsza zanieczyszczenia powietrza i emisje gazów cieplarnianych. 

Jak działa rekuperator?

W zależności od zastosowania rekuperator można potraktować jako jednostkę odzysku ciepła lub wymiennik ciepła. Wspomniane urządzenie odgrywa kluczową rolę w systemach HVAC. Zazwyczaj montuje się je przed kratkami wywiewnymi lub otworami wentylacyjnymi. Chłodne powietrze ucieka z budynku przez klasyczne systemy wyciągowe, podczas gdy gorące powietrze trafia ponownie do kanałów nawiewnych. W ten sposób można je wykorzystać w sezonie grzewczym.

Rekuperator z klimatyzacją sprawdzi się nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w mieszkaniach, punktach usługowych, czy w hotelu. Warto go również zamontować w biurze, sklepie, restauracji i kawiarni. Dobrze zaplanowana instalacja nie tylko pozwala kontrolować przepływ powietrza, lecz także odzyskuje ciepło. Dzięki temu można go wykorzystać do ogrzania nawiewanego powietrza.

Rekuperacja: oszczędność energii

Tradycyjne metody wentylacji, takie jak wentylatory łazienkowe i nawiewniki okienne, często przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli chcesz oddychać świeżym, czystym powietrzem, zainwestuj w rekuperator z klimatyzacją. Urządzenie skutecznie wyciąga wilgotne, zanieczyszczone powietrze, równocześnie dostarcza świeże, przefiltrowane, ogrzane powietrza. 

W przeciwieństwie do klasycznych opcji wentylacji, rekuperator zapewnia zarówno sprawną wentylację, jak i odzysk ciepła. Wentylacja mechaniczna poprawia jakość powietrza, dzięki czemu zmniejsza objawy alergii i astmy. System został zaprojektowany tak, by odzyskać nawet 95 proc. ciepła traconego zwykle przez nawiewniki i otwarte okna.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Centrum Rekuperacji

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
101 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *