fbpx
Budowa domu

Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła – na czym to polega?

• Zakładki: 30


W nowoczesnym budownictwie inwestorzy coraz częściej sięgają po innowacyjne rozwiązania pozwalające na efektywne wykorzystywanie energii. Tak właśnie dzieje się w przypadku zastosowania GWC.

Gruntowy wymiennik ciepła pozwala na wygenerowanie oszczędności na ogrzewaniu w sezonie zimowym, latem zaś ochłodzić powietrze tak, by przebywanie w budynku było komfortowe. Sprawdzamy, co takiego warto wiedzieć na temat rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Zasada działania GWC

Wentylacja mechaniczna jest przez zastosowanie tego elementu znakomicie uzupełniona. Podobnie sytuacja wygląda wtedy, kiedy zamontowany jest rekuperator lub pompa ciepła. Takie połączenie gwarantuje komfort cieplny wnętrza budynku. Dzięki jego zastosowaniu w znacznym stopniu zmniejsza się zakres wahań temperatury powietrza, które jest do niego dostarczane.

Warto pamiętać o tym, że temperatura gruntu na głębokości 150 cm to około 4 stopnie Celsjusza. Kiedy zastosowany zatem zostanie gruntowy wymiennik ciepła, można z powodzeniem wykorzystać energię spod powierzchni. W sezonie zimowym więc powietrze zostaje wstępnie ogrzane, natomiast latem egzemplarz działa na zasadzie klimatyzatora, a zatem obniża temperaturę. W opinii specjalistów oraz inwestorów jest to instalacja niezwykle uproszczona, a jednocześnie przynosząca bardzo dobre efekty. Czerpanie energii z gruntu wykorzystuje się zatem coraz powszechniej.

Wymiennik gruntowy – rodzaje

Zasadniczo można te urządzenia podzielić na dwa rodzaje, a kryterium wyróżniającym jest sposób, w jaki następuje wymiana ciepła:

  • przeponowe wymienniki gruntowe – pomiędzy mediami zastosowana została warstwa rozdzielająca;
  • bezprzeponowe wymienniki gruntowe – nie ma tu warstwy rozdzielającej, a przepływające powietrze styka się z gruntem.

Budowa modelu przeponowego jest stosunkowo prosta – wystarczy zastosować rurę zakopaną w gruncie (na głębokości przynajmniej 120 cm), tworząc dzięki temu funkcjonalny mechanizm ziemny. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup rury wykonanej z polietylenu albo polipropylenu. Jej antybakteryjny środek okazuje się być niezwykle praktyczną opcja.

A jak wygląda budowa egzemplarza bezprzeponowego? Schemat jest w tym przypadku nieco bardziej skomplikowany, a sama budowa trudniejsza. I tutaj stosuje się mechanizm ziemny. Wykop w gruncie o szerokości przynajmniej 300 cm należy bowiem wypełnić oczyszczonym dokładnie żwirem. Doprowadza się do niego rurę (czerpnię) którą łączy się z kolejną rurą, aby ta rozprowadziła powietrze. Dzięki zastosowaniu kolejnej rury w mechanizmie ziemnym powietrze zasysa się do wentylacji znajdującej się we wnętrzu budynku.

Wymiennik gruntowy a straty ciepła

Jeśli wymiennik gruntowy działa bez zarzutu i jest odpowiednio zamontowany, sprawić można, że straty ciepła będą niewielkie. Ponosi się je zdecydowanie częściej w sezonie zimowym niż letnim. To wszystko kwestia zamarzającej na jego ściankach pary wodnej. Jednak kiedy cały układ wyposaży się w specjalny mechanizm chroniący przed zamarzaniem, można ten problem wyeliminować.

GWC do wentylacji stosowany jest coraz częściej, inwestorzy doceniają stosunkowo niewielki wkład pracy, jaki trzeba ponieść przy jego montażu. Ich opinie dotyczą nierzadko również kwestii związanych z ekologią oraz faktem zwiększania zysków energetycznych w budynku.

Gruntowy wymiennik ciepła i jego rosnąca popularność

Żwirowy wymiennik gruntowy – dlaczego warto?

Z jego budową i rozpracowaniem schematu działania inwestorzy nie powinni mieć problemu. Żwirowy wymiennik gruntowy to rozwiązanie sprawdzone i docenione przez specjalistów. Zanim pojawiły się nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie konstrukcje, modele żwirowe stosowano z wielkim powodzeniem. Urządzenie to jest podłączane tak, by współpracowało z systemem wentylacji mechanicznej. Dzięki jego zastosowaniu uzyskać można energię odnawialną o pochodzeniu naturalnym, a zatem w dzisiejszych czasach niezwykle pożądaną

Wentylacja mechaniczna jaka klimatyzacja z ziemi w połączeniu z wymiennikiem gruntowym sprawia, iż świeże powietrze ma taką wilgotność, która uchodzi za dającą komfort codziennego funkcjonowania domownikom. We wnętrzach nie jest duszno, a powietrze jest oczyszczone z alergenów, bakterii oraz grzybów.

Instalacja wymiennika ciepła – budowa GWC pod budynkiem

Warto przeanalizować także miejsce, w którym gruntowy wymiennik powietrza miałby się znaleźć. Czy warto montować go pod budynkiem? Opinie specjalistów są tutaj dość zróżnicowane. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że gruntowy wymiennik powietrza znajdujący się pod budynkiem nie ma dużego wpływu na poprawę bilansu cieplnego pomieszczenia. Jako zaletę tej opcji podkreślają oni jednak stosunkowo łatwe wykonanie tego typu instalacji.

Nie brak jednak także głosów jak najbardziej to rozwiązanie polecających. Według części specjalistów umieszczenie gruntowego wymiennika powietrza pod linią budynku sprawi, że wykorzystuje się potencjał ciepła dawanego przez grunt, ponadto praca urządzenia jest wówczas efektywna i skuteczna. Wydaje się, że należy przeanalizować każdą sytuację indywidualnie i ocenić to, gdzie instalacja miałaby się znajdować. Najistotniejszą kwestią jest tak naprawdę uniknięcie błędów związanych z instalacją układu.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *