fbpx
Budowa domu

Rekuperacja w ekologicznym domu

• Zakładki: 53


Szukasz ekologicznych rozwiązań do swojego domu? Masz już panele fotowoltaiczne, przydomowa oczyszczalnię ścieków i szukasz pomysłu na eko wentylację domu? Ekologiczne rozwiązania w budowie domu coraz szybciej wypierają te tradycyjne, coraz częściej też ich wybór wskazuje prawo. Energooszczędny dom to też energooszczędne instalacje – nic więc dziwnego, że rekuperacja zyskuje na popularności z tak zawrotnym tempie.

Jak w ekologiczny sposób zadbać o świeże powietrze w domu? Rekuperacja to ekologiczna, energooszczędna wentylacja domu, która stanowi bazę zrównoważonego budownictwa. Zobacz, jak to działa i ile możesz zyskać z instalacją rekuperacji – z korzyścią dla środowiska.

Energooszczędna wentylacja domu

Eko dom z rekuperacją to sposób na ochronę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie zużycia energii. Energooszczędna instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła bazuje na wymianie powietrza dzięki różnicy temperatur lub ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Rekuperator wymienia brudne powietrze z pomieszczenia na świeże, a jednocześnie odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza. 

Dlaczego rekuperacja jest bardziej eko od wentylacji grawitacyjnej?

W przypadku tradycyjnej, często mało wydajnej wentylacji grawitacyjnej uciekające z domu ciepłe powietrze pozostaje niewykorzystane, a podczas wietrzenia mają miejsce duże straty ciepła. System grzewczy przy wentylacji grawitacyjnej musi nadrabiać te straty większą mocą kotła. W przypadku eko rekuperacji tego problemu nie ma – nowoczesne domy z rekuperacją są szczelne, a jednocześnie doskonale wentylowane bez strat energii. Dzięki temu możesz zaoszczędzić od 30 do 50% kosztów ogrzewania. To oznacza optymalizację systemu grzewczego, a rekuperatorem możesz dodatkowo ogrzewać dom czy filtrować wchodzące powietrze.

Ekologiczna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Dlaczego rekuperacja jest tak ekologiczna? Do działania nie wymaga zużycia nieodnawialnych źródeł energii. Nowoczesne rekuperatory o niskim zużyciu energii elektrycznej przynoszą oszczędność energii przeznaczonej do ogrzewania budynku – a to jest oszczędność nie tylko dla portfela, ale też dla planety. Zyskujesz zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku i wysoki standard energetyczny domu w jednym. Rekuperacja zmniejsza zapotrzebowanie na dodatkowe ciepło, bo odzyskuje je z oczyszczanego powietrza. Kiedy ogrzewasz dom z pomocą rekuperacji, nie produkujesz dymu ani spalin, a w ten sposób nie przyczyniasz się do zanieczyszczania powietrza.

Zbuduj dom pasywny i skorzystaj z ekologicznej instalacji rekuperacji!

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
44 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *