fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Rekuperacja, czyli czyste, ciepłe powietrze i oszczędności

• Zakładki: 30


Rekuperacja to rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić stałą wymianę powietrza zużytego na powietrze świeże w pomieszczeniach, a to wszystko niezależnie od zewnętrznych warunków. Co bardzo istotne, zdecydowanie podnosi też jego jakość, a to natomiast dzięki oczyszczaniu powietrza, które jest nawiewane.

Ponadto rekuperacja odzyskuje energię. To sprawia, że podczas sezonu grzewczego wydatki na ogrzewanie mogą być dużo niższe. Dzięki systemowi rekuperacji możliwy jest odzysk ciepła z powietrza, które stosując wentylację grawitacyjną bezpowrotnie ucieka. Warto również zaznaczyć, iż rekuperacja wymienia zużyte powietrze na świeże, a przy tym znacznie poprawia jego jakość w pomieszczeniach. Dodatkowo ogranicza przebywających w nich ludzi na działanie dwutlenku węgla, wilgoci i innych zanieczyszczeń bytowych, jak np. kurz, roztocza, bakterie oraz wirusy. Rekuperacja jest dziś najbardziej efektywnym sposobem na zdrowy oraz energooszczędny dom.

Jak działa rekuperator? Schemat działania

Na każdy system rekuperacji składają się rekuperator i instalacja z kanałów wentylacyjnych, którymi to rozprowadzane jest powietrze. Ilości powietrza, które jest nawiewane oraz tego, które jest wywiewane równoważą się. To zapewnia idealny komfort w domowych pomieszczeniach. Odpowiednio zaprojektowany oraz wykonany system rekuperacji nie wiąże się z żadnym nieprzyjemnym dźwiękiem. Co należy również uwzględnić, nie wyczuwa się też transferu powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w domu.

Przyjrzyjmy się teraz przepływowi powietrza w systemie rekuperacji:

  • w jedną stronę przepływa ono z pomieszczeń na zewnątrz – mamy tu do czynienia z wyrzutem zużytego powietrza;
  • w drugą stronę płynie ono z zewnątrz do pomieszczeń – w tym przypadku mamy do czynienia natomiast z nawiewem powietrza świeżego
  • w wymienniku rekuperatora zatem spotykają się dwa strumienie powietrza – zarówno tego, które jest wyciągane z pomieszczeń, jak również tego, które jest do tych pomieszczeń nawiewane, tutaj obydwa strumienie ze sobą się nie mieszają, lecz jedynie mijają się, a przy tym oddają sobie energię, to zaś generuje oszczędności.

Za opisany powyżej ruch powietrza w rekuperatorze odpowiadają dwa wentylatory, które są umieszczone po obydwu stronach wymiennika ciepła rekuperatora.

W takim systemie powietrze zużyte usuwane jest z kuchni, łazienek oraz korytarzy, a nawiewane do salonu oraz sypialni. Niektóre pomieszczenia posiadają zarówno wywiew, jak i nawiew, może to być np. kuchnia połączona z jadalnią, czy też suszarnie i pralnie. Niektóre pomieszczenia nie mają natomiast ani punktów wywiewnych, ani nawiewnych. Noszą one nazwę pomieszczeń transferowych – nie ma w nich punktów ani wywiewnych, ani nawiewnych, czyli tzw. anemostatów.

Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacji bardzo ważną zaletą jest to, że można w takich rozwiązaniach zastosować filtry F7, charakteryzujące się podwyższoną klasą filtracji. W takiej sytuacji, powietrze, które jest nawiewane jest jednocześnie oczyszczane z około 90% – 95% drobnego pyłu zawieszonego, czyli PM10, który jest głównym składnikiem smogu, a także z około 80% – 85% zanieczyszczeń PM2,5 i około 70% – 75% zanieczyszczeń PM1.

Jakie są odczuwalne korzyści ze stosowania rekuperacji?

Najważniejszym efektem działania domowego systemu rekuperacji, który jest nie do przecenienia, jest to, że przy takim rozwiązaniu w ciągu całej doby we wszystkich pomieszczeniach jest zawsze świeże powietrze z niską zawartością dwutlenku węgla oraz wilgoci. To wszystko pomimo zamkniętych okien, bez względu na porę dnia oraz roku, a także pomimo obecności ludzi, którzy jak powszechnie wiadomo są największymi producentami dwutlenku węgla oraz wilgoci.

Gdy przebywa się w pomieszczeniach rekuperowanych, wspomniany komfort jest od razu odczuwalny. Rzeczywistymi odczuciami są: świeżość i rześkość, natomiast wszelkie niechciane zapachy, a także wilgoć są bardzo szybko usuwane. Rekuperator jest urządzeniem, które w domu można zamontować w każdym pomieszczeniu gospodarczym.

Współczesne technologie budowlane a rekuperacja

Współczesne – nowoczesne budownictwo jest szczelne oraz ciepłe. Koncentruje się na doborze materiałów budowlanych ograniczający straty energetyczne w danym budynku do minimum. Okna są szczelne, szyby – ciepłe, a na współcześnie stosowane materiały budowlane nakłada się grube warstwy ocieplenia. To natomiast sprawia, że ściany stają się świetnie zaizolowane. Czynniki te przekładają się na duże ograniczenie zapotrzebowania energetycznego wznoszonych w ten sposób budynków. Dzięki temu są one ciepłe oraz szczelne.

W tak budowanych domach tradycyjna wentylacja grawitacyjna zupełnie się nie sprawdza. Naturalny przepływ powietrza wynikający w niej z nieszczelności okien do kratek wywiewnych po prostu nie działa, a to z uwagi na bardzo szczelne okna. Pozostając wówczas dwie możliwości:

  • można pozostawić szczelne okna, tym samym zdając się na brak wymiany powietrza wewnątrz domu, w szczególności w okresie wiosenno-letnim;
  • ewentualnie rozszczelnić energooszczędne i ciepłe okna, żeby w ten sposób umożliwić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, narażając się tym samym na straty energii w zimie.

Z powyższych powodów rekuperacja jest dziś najefektywniejszym sposobem na wentylację pomieszczeń. Jest skuteczna, całkowicie kontrolowana, a także generuje oszczędności.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *